‘Demokrasi devrimini gerçekleştirmek için yola çıkmalıyız’


20161029_2_19828711_15496873_web-2

 

 

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Tam demokrasi devrimini gerçekleştirmek için yola çıkmak zorundayız. Eğer tam demokrasiyi getirebilirsek Türkiye’ye en büyük hizmeti gerçekleştirmiş oluruz.” dedi.

ANKARA (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara Ulus’taki Birinci Meclis önünden başlayıp Anıtkabir’de son bulacak, Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katıldı.

Yürüyüş başlamadan önce partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, bugünün çok güzel bir gün olduğunu belirterek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Cumhuriyeti, tam demokrasiyle taçlandırmak istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, bunu yaptıklarında Türkiye’nin dünyadaki en saygın ülkelerden biri konumuna geleceğini söyledi.

“Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir”
Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle “Cumhuriyetin kimsesizlerin kimsesi” olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, savaş meydanlarında binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, bunların çocuklarına devletin 1921’de sahip çıktığını ve Çocuk Esirgeme Kurumunu kurduğunu söyledi. “Demek ki cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmayı hak etmiştir ve o konuda çok önemli adımlar atmıştır” diyen Kılıçdaroğlu, cumhuriyet kurulurken yapılan yardımların, insan onurunu koruyan bir uygulama içerisinde gerçekleştirildiğini belirtti.

“Tam demokrasi devrimi için yola çıkmak zorundayız”
Cumhuriyeti kuranların, cumhuriyeti kurmanın yanı sıra 1945’te çok partili yaşama geçtiklerini, ülkeye sosyal demokrasiyi getirdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi hep birlikte dördüncü devrime hazır olmak zorundayız. Çocuklarımıza, cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılmış bir Türkiye bırakmak için yani tam demokrasi devrimini gerçekleştirmek için yola çıkmak zorundayız. Bizim şu anda ihtiyacımız, tam demokrasiyi bu ülkeye getirmektir. Eğer tam demokrasiyi getirebilirsek Türkiye’ye en büyük hizmeti gerçekleştirmiş oluruz. Türkiye’yi 21. yüzyılın saygın bir ülkesi haline getirmiş oluruz. Türkiye’yi bütün dünyada saygın bir ülke konumuna getirmiş oluruz. Soru şu; ‘tam demokrasiyi getirmek için neler yapacağız?’ Bir, hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. Güçlülerin, üstünlerin değil hukukun üstünlüğünü sağlayacağız herkese eşit uygulanan hukuk. Birilerine farklı birilerini farklı değil hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. İki, güçler ayrılığı ilkesini koşulsuz hayata geçirmek zorundayız. Yani yasama, yargı ve yürütmeyi birbirini denetleyen ama birbirinin de denetimini yaparken vesayet altında tutmayacak bir politikayla bunları bir arada tutmak zorundayız. Yasama üzerine birisinin, yargı üzerine birisinin, yürütme organı üzerine vesayet kurmasına izin vermemeliyiz.”

Denge ve denetleme ağının güçlü bir şekilde oluşturulması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Neden güçler ayrılığı diyoruz? Güçler ayrılığı olmadığı takdirde bir kişiye eğer bütün gücü yıkarsanız, bir kişi bütün yükü alırsa bir kişi bütün sorumluluğu alırsa, bir kişi ‘sadece benim söylediklerim doğrudur, herkes ona uymak zorundadır’ derse 1940’ların Almanya’sına gitmiş oluruz. Bir kişinin yetkisi sadece Almanya’yı, Avrupa’yı değil bütün dünyayı kana boğmuştur. O bir kişini adı Hitler’dir. Türkiye’ye asla ve asla Hitler örneğini yaşatmamalıyız yaşatmayacağız.” diye konuştu.

“Bir bedel ödenecekse ilk önce ben ödeyeceğim”
Bugünden sonra temel hedef ve görevlerinin cumhuriyeti tam demokrasiyle taçlandırmak olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, 29 Ekim’de bir çok sınırlama getirildiğini, alana gelirken bile bir sürü zorlukla karşılaştıklarını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu cumhuriyeti, demokrasiyi içine sindiremeyenler ve vatandaşın üstüne baskı kurmak isteyenlerin bulunduğunu ifade ederek, şehitler arasında bile ayrım yapan bir zihniyetle medya üzerinde baskı kuran bir siyasal anlayışın olduğunu bunların aşmanın tek yolunda birlikte olmaktan geçtiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin kolay kurulmadığını, acıyla kanla kurulduğunu belirterek, “CHP Genel Başkanı olarak size söz veriyorum; cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için her türlü mücadeleyi yapacağım, her türlü fedakarlığa katlanacağım eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa sözüm söz o bedeli önce ben ödeyeceğim.” dedi.

Gar saldırısında hayatını kaybedenler için karanfil bıraktı
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından alandakilerle beraber Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.

Ankara Tren Garı önüne geldiğinde 10 Ekim 2015’te düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler anısına karanfil bırakan Kılıçdaroğlu, daha sonra yürüyerek Anıtkabir’e geçti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki partililer, Atatürk’ün mozolesi ile İsmet İnönü’nün mezarına karanfil bıraktı, saygı duruşunda bulundu.


Yazan - 29 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x