Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü kutlamaları


 

Deniz Zaferi’nin 102’nci yıldönümü kutlamaları ve Şehitleri Anma Günü’nü içeren ‘Zafer Haftası’ kutlamaları, Çimenlik Kalesi’ndeki açılış töreniyle başladı.

 

Çanakkale’de 102 yıl önce 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece Deniz Savaşları’nın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi’nin aslına uygun olarak yapılan TCG Nusret’in bağlı bulunduğu Çimenlik Kalesi’nde, ‘Zafer Haftası’ açılış töreni yapıldı. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, askerler, gaziler, şehit aileleriyle öğrenci ve askerler törene katıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde, Türk bayrağı göndere çekildi.

“ÇANAKKALE, SİLAH KARŞISINDA İMANIN ZAFERİDİR”

 

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Tavlı, ecdadın Türk milletine destanlarla övülmüş muhteşem bir miras bıraktığını söyledi. Çanakkale’de şehit düşen Mehmetçiklerin bağımsızlık, özgürlük, vatan, bayrak gibi yüce değerler söz konusu olunca ölümü karşılıksız seve seve göze aldıklarını, bu değerler uğruna şehit olmayı ulaşılabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye bildiklerini söyleyen Vali Tavlı, “İşte Çanakkale Zaferi bu kahramanlık ve fedakarlığın en güzel örneklerinden birisidir. Çanakkale, silah karşısında imanın zaferidir. Vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir millet karşısında hiçbir gücün duramayacağı, Çanakkale’de bütün dünyaya ilan edilmiştir. Türk milleti ve ordusu saldırgana karşı ‘dur’ demesini bilmiş, vatanı için bağımsızlığı için canını feda etmekten çekinmemiştir. Bu zafer bu coğrafyada vatan, bayrak, millet, devlet ülküsüyle yaşayan ve uğurda canını feda etmiş bir büyük medeniyetin eseridir” dedi.

DİĞER HABERLER
Tarihi Osmanlı çeşmeleri suya kavuşacak

 

İSMİYLE İLGİ ÇEKEN GEMİ

 

Konuşmanın ardından halk oyunları gösterisiyle tören devam etti. Mehteran Bölüğü tarafından gösteri sunuldu. Zafer coşkusuna töreni izleyen öğrencilerle vatandaşlar da ortak oldu. Törenin yapıldığı dakikalarda ise Çanakkale Boğazı’nın günün anlam ve önemine uygun düşen sürpriz bir misafiri vardı. Çanakkale Boğazı’na, Ege Denizi’nden giriş yapan ‘Cumhuriyet’ isimli bir gemi, tören yapılırken Çimenlik Kalesi önünden geçti. İsmi nedeniyle gemi, herkesin ilgi odağı oldu. Törenler için boğazda güvenlik önlemi alan Deniz Polisi’ne ait bottaki görevliler dahi, ‘Cumhuriyet’ isimli geminin fotoğrafını çekti.

 

KUTSAL EMANETLER YOLA ÇIKTI

 

Çimenlik Kalesi’ndeki programın ardından protokol üyeleri ve diğer katılımcılar, Çanakkale Valiliği önüne kadar ellerinde Türk bayrakları ile Halk Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Çanakkale Valiliği önünde düzenlenen törende ise, şehitler diyarı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve rengini şehitlerimizin kanından alan Türk Bayrağı’ndan oluşan kutsal emanetleri geçen yıl Ankara’ya giden atletler Mehtap Polat ve Fahri Arsoy tarafından Vali Orhan Tavlı’ya teslim edildi. Vali Orhan Tavlı teslim aldığı kutsal emanetleri bu yıl Ankara’ya götürecek olan atletler Ezgi Arındı ve Emre Derya’ya verdi. Ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara’ya götürmek için ‘Zafer Koşusu’na başladı. Kutsal emanetler sırasıyla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek, 18 Mart günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilecek. Şehitleri Anma Günü ile Çanakkale Deniz Zafer kutlamaları, hafta boyunca devam edecek etkinliklerle devam edecek.

DİĞER HABERLER
Zeliha Keskinoğlu sevenleri tarafından toprağa verildi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

ÇANAKKALE

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na, hükümet adına Bakan Işık, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem ile Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından çelenkler konuldu.

Bu sırada “TCG Heybeliada” korvetinden 21 pare top atışı yapıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Törene, ayrıca AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, CHP Çanakkale milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Jonathan Curr, Yeni Zelanda Kıdemli Savunma Ataşesi Tuğgeneral Evan Williams, Avustralya Hükümeti Askeri Temsilcisi Tümamiral Tony Dalton, Avustralya Savunma Ataşesi Albay Adrew Zidge, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Buradaki törenin ardından, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek’in da bulunduğu bir grup, anıta çelenk bıraktı.

Muhabir: Burak Akay

DİĞER HABERLER
Rusya-Türkiye ilişkileri; Rekabetten, ortaklığa…

 


18 Mart 2017. 10:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x