Destek İçin Süt Kurumu Kurulmalı


Sultançiftliği İşletmesinin Yönetim Kurulu Başkanı Erkal: Süt Kurumu kurulmalı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden (TİGEM) kiraladığı Kayseri Sultançiftliği işletmesinde faaliyet gösteren Sultançiftliği İşletmesinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkal, ”Devletin hayvancılık sektörüne verdiği destekler ne üreticiye ne de tüketiciye yansıyor. Sektörün gerçek anlamda desteklenmesi için Süt Kurumu kurulmalı” dedi.

Köylü-küçük üreticinin süt satış fiyatının 65 kuruştan 45 kuruşa, orta ve büyük işletmelerin satış fiyatının ise 85 kuruştan 65 kuruşa düştüğünü belirten Erkal, fiyatlarındaki düşüş nedeniyle şu anda sektörün büyük sıkıntı içinde bulunduğunu söyledi.

Süt üretiminin dönem dönem artması nedeniyle sanayicinin süt fiyatlarını düşürme yoluna gittiğini, ancak üreticide fiyatı 45-65 kuruşa gerileyen sütün marketlerde litresi 1,5-1,9 liraya satıldığını anlatan Erkal, şöyle devam etti:

”En son süt fiyatların düşüşü nedeniyle 2008 yılında bir kriz yaşanmıştı. Küçük üreticisi sütten para kazanamayınca en az 500 bin hayvanı kesime gönderdi. 500 bin hayvan demek, yarısı erkek, yarısı dişi 450 bin yavru demek. Bu yavrular, 2 yıl içinde süt vermeye başlıyor veya kesime gidiyor. Besicinin süt fiyatlarındaki düşüş nedeniyle hayvanlarını kesmesi üzerine, kesime giden hayvan sayısı azaldı. Bu yüzden geçen yıl et fiyatı 30 liraya kadar yükseldi. Şimdi de aynı kriz yaşanıyor. Sütten para kazanamayan küçük üretici hayvanını kesime gönderirse, 1-1,5 yıl içinde yine aynı kriz yaşanır, etin fiyatı 30 liraya çıkar.” aa

DİĞER HABERLER
Yumurta Üretimi Aldı Başını Gidiyor

25 Mart 2011. 10:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x