Dev Omlet Türkiye’den


fft5_mf739906

 

Dünyanın en büyük omleti Türkiye’de üretildi. Yum-Bir’in organizasyonuyla Ankara Cepa Alışveriş Merkezi önünde kurulan 10 metre çapındaki tavada yapılan omlet için, 110 bin 10 adet yumurta kullanıldı.

Dünya Yumurta Günü’nde “dünyanın en büyük omleti” rekoru Türkiye’de kırıldı. Yumurtacılar yumurta kırarak dünya rekoru da kırdılar.

Ankara’da Yum-Bir’in organizasyonuyla Cepa Alışveriş Merkezi önünde kurulan 10 metre çapındaki tavada yapılan omlet için, 6 ton ağırlığında 110 bin 10 adet yumurta kullanıldı. 4 bin 400 kilogram ağırlığında olan ve yaklaşık 2,5 saatte pişirilen omletin yapımında 65 aşçı çalıştı.

dunyanin_en_buyuk_omleti_88

Dünyanın en büyük omletinin yapımına saat 14.30 civarında başlandı. Yoğun yağış altında devam eden pişirme işlemi saat 17.15 civarında tamamlandı.

Yetkililer, havanın soğuk olması nedeniyle 1 saat öngörülen pişirme işleminin 2,5 saate uzadığını söylediler. Eğer daha kısa sürede pişirilebilseydi omletin ağırlığının 5 bin-5 bin 500 kilogram arasında olabileceği belirtildi.

Pişirme işlemi için 40 kilogram ağırlığında 13 adet tüp kullanıldı. Tavanın altındaki ocak 17.15’te kapatıldıktan sonra Guinness Dünya Rekorları resmi temsilcisi Carim Valerio, tespitlerini yazdı. Önce omletin ağırlığı tartıldı. 3 bin 422 kilogram tava ağırlığı (dara) düşüldükten sonra piş en omletin ağırlığı 4 bin 400 kilogram olduğu belirlendi. Valerio, bunu dünyanın en büyük omleti olarak tescil etti.

Aşçıların ve çevredekilerin sevinç gösterileri arasında Tü rkiye’nin omlet yapımında kırdığı rekor dünyaya ilan edildi. Valerio, daha sonra rekorun tesciline ilişkin sertifikayı Yum-Bir Başkanı Derya Pala’ya verdi.

Derya Pala, “Bu rekoru hem Türk yumurta üreticilerine hem de Türkiye’ye kazandırmaktan çok mutluyuz” dedi.

Omleti pişiren ekibin başı olan Rixos Grand Ankara’nın mutfak şefi Süleyman Aşçıoğlu, omletin yapımında 65 kişinin çalıştığını, zaman zaman bu sayının 80’e kadar çıktığını belirterek, rekora imza atmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Rekorun ilan edilmesinden sonra omletin pişirilmesinde görev alan aşçılar, Yum-Bir yetkilileri ve sponsorlar fotoğraf çektirdi. Bazı aşçıların omlete ekmek batırarak yediği görüldü. Yum-Bir Başkanı Pala, omletten AVM’ye gelen vatandaşlara ikram edileceğini, kalan kısmının da bazı kurum ve kuruluşlara dağıtılacağını söyledi.

 

240620141227563963993_2

Guinness Dünya Rekorları resmi temsilcisi Carim Valerio, şimdiye kadar Türkiye’den 70 rekorun tescil edildiğini belirtti.

Türkiye’den tescil edilen en ilginç rekorun ise “bir kadının alışveri ş merkezindeki bir cansız mankeni en kısa sürede giydirip soyma rekoru” olduğunu ifade eden Valerio, bu kadının 5-6 çocuğu olduğunu ve bu çocukları her sabah okula yetiştirmek için soyup giydirirken yüksek hıza ulaştığını söylediğini anlattı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 14 yıldan bu yana her ekim ayının ikinci cuma gününde dünya yumurta gününün kutlandığını hatırlatarak, Türkiye’nin bu sene farklı bir etkinlik gerçekleştirdiğini söyledi. Yumurtanın faydalarına değinen Bakan Eker, vatandaşların yumurtaya gerekli ilgiyi göstermesini istedi. Dev omlet için Bakan Eker, temsili olarak bir tavada omlet pişirirken, daha sonra ilk yumurtayı rekor denemesi için hazırlanan tavaya kırdı.

Türkiye’den Sultan Kösen’in “en uzun boylu insan”, “en büyük elli insan” ve “en büyük ayaklı insan” olarak Guiness Dünya Rekorları tarafından tescil edildiğini hatırlattı.

Rekor denemesinin yapıldığı alanı sabah Devlet Bakanı Zafer Çağ layan, öğleden sonra da Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ziyaret etti.

Yoğun yağış nedeniyle omletin pişirildiği dev tavanın üzeri tenteyle kapatıldı. Tentenin üzerinde biriken sular zaman zaman aşçıların ve izleyicilerin üzerine aktı. Aşçılar omleti karıştırmak için 5-6 metre uzunluğunda çelik kürekler kullandı.

Tavuk kendi rekorunu kırdı:
DEV YUMURTA Guinness’e ADAY

Kayseri’de bir çiftlikte haftada bir 150 gramın üzerinde yumurta yumurtlayan tavuk, kendi rekorunu kırarak 205 gram yumurta yumurtladı.

Kayseri Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Afyon, birlik üyesi Mustafa Yalınoğlu’nun çiftliğinde bir tavuğun 205 gram ağırlığında yumurta yumurtladığını söyledi.

Bu ağırlıkta dünyanın en büyük tavuk yumurtasının Kayseri’de üretildiğini belirten Afyon, yumurtanın Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için başvuruda bulunacaklarını duyurdu.

Afyon, dünyanın en büyük yumurtasının Belarus’ta 168 gram olarak tescillendiğini ve Güney Kore’de de bir çiftçinin 180 gram ağırlığında yumurta ürettiğini ifade ederek, şunları anlattı:

”Üyemizin çiftliğindeki bir tavuktan 150 ile 205 gram arasında değişen ağırlıklarda yumurta alınıyor. Haftada bir yumurtlayan bu tavuk en son 205 gram ağırlığında normalin 4 katı büyüklüğünde tek yumurta yumurtladı. Bunun fotoğrafını ve görüntüsünü aldık. Ancak, yumurtanın ağırlığı gün geçtikçe 201,6 grama kadar düştü. Şu an yumurtanın büyüklüğünün tescillenmesi için çalışıyoruz. Ankara’da yapacağımız dünyanın en ağır omleti ile birlikte dünyanın en büyük yumurtası unvanını da Kayseri’ye kazandıracağız.”

Mustafa Yalınoğlu da çiftlikteki tavuk sayısının az olması nedeniyle daha iyi bakım yaptıklarını belirtti.Yalın, bu bakım sayesinde bir tavuktan 205 gram ağırlığında yumurta aldıklarını ifade ederek, tavuğun haftada bir 150 gramın üzerinde yumurta yumurtladığını sözlerine ekledi.


Yazan - 9 Ekim 2010. Kategori GIDA, YUMURTA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x