Dev proje hizmete açıldı


thumbs_b_c_e2ba0e547b1df0ed3f2028b5f9ea3a38

 

 

Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açıldı.
İSTANBUL

 

 

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açıldı.

thumbs_b_c_2ed9e3f4f1cf9b0993367886738a3129

 

İstanbul’un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul’un iki yakası arasındaki mesafe, 15 dakikada geçilebilecek.

 haber%2f2016%2f12%2favrasya_tuneli_555_2012

Erdoğan, “Hamdolsun iki kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide bir ülkenin, aynı zamanda bir şehrin mensuplarıyız. Bu şehir gerçekten uğruna birçok şeyler feda edilebilecek bir şehir. Onun için biz bu şehre aşığız. (Avrasya Tüneli) Temelini Asya yakasında atmıştık, Rabbime hamd olsun açılışı Avrupa yakasında yapıyoruz. Bu ne mutluluk.” dedi.

“Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz”

Uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdoğan, “Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Olayın tüm yönleriyle araştırılacağına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Güvenlik güçlerimiz ve yargımız, olayı tüm yönleriyle araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak, şu anda çalışmalara başladık ve heyetimiz çalışıyor.

haber%2f2016%2f12%2favrasya_tuneli_555_2012_3

Suriye başta olmak üzere, Rusya ile giderek genişleyen iş birliği alanlarımızın bu saldırıdan etkilenmeyeceği konusunda, Sayın Putin ile anlayış birliği içindeyiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz.”

“Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik”

Teröre karşı duruşun sürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, “Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Onun için bugün burada bu eserin (Avrasya Tüneli) açılışının yapılmasını dedik ki ertelemeyeceğiz, yapacağız. Bunun teröre karşı en doğru ve en etkili tutum olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Terörün gücünün Türkiye’yi bölmeye yetmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, “İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin, bu milleti bölemeyeceksiniz, bu milleti parçalayamayacaksınız.” diye konuştu.

“Bağlantılar çıkmaya başladı”

Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin incelemelerin sürdüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sırtından vurmak kalleşlerin adetidir, alçakların adetidir. İşte bunu yaptılar. Kardeşlerim dün akşamki, tabii bedelini anında ödedi ama bağlantıları, bunların hepsi şimdi ayrı ayrı inceleniyor, araştırılıyor. Bunları da çıkaracağız. Zaten bağlantılar çıkmaya başladı.” şeklinde konuştu

“Saldırılar azmimizi biliyor”

Terör örgütlerinin, yaptıkları yanlışı çok yakında anlayacağını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin canını terör örgütleriyle, terör eylemleriyle yakarak bu ülkeyi ve bu milleti dize getirebileceklerini sanıyorlar. Tam tersine; bu saldırılar bizim inancımızı ve azmimizi daha da biliyor. Türk milletini bir asır sonra yeniden ‘Ya istiklal ya ölüm’ noktasına getirenler, yaptıkları yanlışı çok yakında anlayacaklardır.”

Geçiş ücreti belli oldu

Avrasya Tüneli’nin geçiş ücretine yönelik bilgi veren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yılbaşına kadar diyoruz ki; buranın (Avrasya Tüneli) ücreti 15 lira olsun. Ama bu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba girecek. 15 liradan o güne kadar bu geçişler yapılacak ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehit ve gazilerimize yönelik hesapta bu para toplanmış olacak.”

AA


20 Aralık 2016. 16:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x