Devletin Verdiği Kredilerle Yapılan Kümesler “Kaçak” Olur Mu?


Yıllardır  tavukçuluk sektörünün içinde bulunduğu büyük krizler nedeniyle yetiştirdiği piliçleri çoğu zaman zararına satan üreticiler tam çocuklarına bir lokma ekmek yedirecekleri zaman, yeni çıkan kanunlarla zorlaşan kümes ruhsatlarına bir çözüm bulması için Milletvekillerinden yardım istediler.

Bolu’da ikamet eden tavuk üreticilerinin bu isteklerini yerine getirmek için harekete geçen Bolu   milletvekilleri ruhsatsız kümeslere  formül bulunması için AKP Grup Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Bolu halkı tarafından TBMM’de illerinin sorunlarını gereği kadar dile getirmedikleri için ağır eleştirileri uğrayan AKP Milletvekilleri, bu eleştiriler üzerine harekete geçtiler ve üreticilerin kümeslerine ruhsat vermek için formül arayışına girdiler.

Bolu Milletvekilleri, AKP Grup Toplantısında yaptıkları  konuşmalarda Bolu ilindeki kümeslerin %90’ının  devlet tarafından verilen kredilerle yapıldığını fakat bir çok yasanın çıkması sonucu  ruhsatlarının bulunmaması nedeniyle  kaçak  muamelesi gördüğünü  öne sürerek  bunlara bir çözüm bulunmasını istediler.

Milletvekilillerini dinleyen Başbakan R.Tayyip Erdoğan Tarım Bakanlığı başkanlığında bir komisyon kurularak buna bir çözüm getirilmesini istedi.Bu kurulacak komisyonda Çevre,Bayındırlık ve Sağlık Bakanları görev alacak.

Bu konuyu dile getiren AKP Bolu Milletvekilleri “Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliğinin Sorunları” adı ile yaptığı konuşmalarda özetle   verdi.”Bolu ilinin en büyük sorunlarının başında ruhsatsız kümesler gelmektedir.Bu kümesler devlet teşviği ile yapılmıştır.Yani kaçak olarak anılamaz.Bu kümeslerin yapımından sonra çıkarılan kanunlarla devreye    Çevre Bakanlığı,Bayındırlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı  girmiş ve bu bakanlıkların olur vermediği hiçbir kümes ruhsat alamamıştır.Eskiden istenmeyen bir çok belge yeni çıkarılan kanunlarla istenmiş ve bu durumda üreticiler de zor durumda bırakılarak ruhsat almaları güç duruma sokulmuştur.”

DİĞER HABERLER
Sorumsuz Gazetecilik,Sorumsuz Doktorluk ve Sağlıklı Türk Pilici...

TÜRKİYE’DE KÜMESLERİN ÇOĞU RUHSATSIZ

Türkiye’de kümeslerin çoğunun ruhsatı yok.Özellikle 1985-1990 yılları arasında programsız ve plansız yapılan teşviklerle çok sayıda kümes yapıldı.Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın (kaynak kullanımını destekleme fonu) kapsamında proje bedeli üzerinden yüzde 25’i hibe olmak üzere destek verildi.Bu destekle kümes sayısı ani olarak çok ciddi oranda arttı.Ancak Tarım Bakanlığı konuyu takip etmedi ve öylece kaldı.Bu dönemin bütün kümesleri ruhsatsız olarak çalışmalarını sürdürmektedir.  

Yeni çıkarılan yasalar gereği kümes sahiplerinin 15 milyar lirayı(15 bin YTL)bulan masraf nedeniyle ruhsat almaktan çekindikleri belirtiliyor ve bu paralarında büyük oranının meslek odalarına gittiği  öne sürülüyor.

AB’ye ÇARPACAĞIZ

AB sürecinde tavuk kümeslerinin ruhsatsızlığının Türkiye’nin karşısına sorun olarak çıkacağının dile getiren ilgililer “ Şu an bu konu AB için çok ama çok önemli.Sağlık konusuna çok önem veriyorlar.Denetimler sırasında önümüze çok sorun çıkarabilirler. Bunun için bu sorunun disipline edilmesi gerekir.AB için kesimhaneden sonraki süreçten daha çok kesimhaneye gidinceye kadar kadar ki süreç daha önemli.kümes sahibinin kim olduğu ve veterinerinin kim olduğuna bakıyorlar.AB uzmanları denetimler sırasında belli bir standart arayacaklar.”dediler.

BİRBİRLERİNİ ŞİKAYET ETTİLER

Bundan önceki dönemde görev yapan Bolu Milletvekili Mehmet Güner kümes sahipleri ile ilgili olarak ilginç bir duyuru yapmıştı.Mehmet Güner ”Önceden kavga eden üreticiler birbirlerinin samanlıklarını yakarlardı.Şimdi köylü komşusunu (ruhsatsız kümes işletiyor) diye jandarmaya şikayet etmeye başladı.”demişti.

DİĞER HABERLER
Onbirinci Beypiliç Bayi Semineri Sona Erdi

AF GELECEK Mİ?

 Ruhsatsız kümeslere af getirilmesine komisyon karar verecek .

Yıllardır her türlü imkan ve teşvik vererek modern Türk tavukçuluk Sektörü’nü uluslararası seviyeye ulaştıran Tarım Bakanlığı, yeni çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle çeşitli nedenlerle ruhsat alamayan kümeslerin geleceğini “Kaçak Yapı” damgası ile aradan çekilerek diğer Bakanlık ve belediyelerin tutumuna bıraktı.

DEVLET TEŞVİK VERDİ KÜMESLER KAÇAK  OLUR MU?

Yıllardır devletin büyük teşviklerle desteklediği ve yapılan bu kümeslerin maliyetinin büyük bölümünü ödediği,Ziraat Bankası  tarafından kredilendirilen kümeslerin nasıl kaçak kümes olduğunu her kesim anlamakta güçlük çekiyor. Bir kaç yıl önce Çiftlik Dergisi olarak ele aldığımız bu konu ile ilgili olarak önceki dönem Bolu Milletvekili Mehmet Güner bizleri arayarak başbakan’ın talimatı ile bu kümes sahiplerinin bir kanunsuzluklarının söz konusu olmadığı ve Tarım Bakanlığı ve diğer Bakanlılk temsilcileri ile kurulan komisyonda bu sorunların aşılacağını  bizlere müjdelemişti. Fakat uzun süre geçtiği halde bir çare bulunamadığı ve kümescilerin zor durumda bırakıldığı ortaya çıktı. Bürokrasi nedeniyle çözüm bulunamayan kümescilerin durumu şimdi çok daha zor duruma geldi ve devreye Bayındırlık, Çevre Bakanlığı ile Belediyeler girdi. Yani eskiden zorluklarla alınamayan ruhsat şimdi daha da maddi ve bürokratik engellerle olulmsuzlaştı. Kümeslerden 20 ila 40 bin YTL arasında da para tahsili söz konusu.Bu rakkamların açlık sınırının bile altında olan kümesciler tarafından ödenmesi bir hayak olarak görünüyor.

DİĞER HABERLER
Mahmut Akkılıç "Duayen"imizi Minnet ve Hasretle Anıyoruz...

Devlet bu üreticilere büyük teşvik ve destek vererek destekledi.Bunların kaçak olmaları mümkün değil. Yapıldıklarında bu kümesler yasal ve mevzuata uygundu. Yılllardır büyük badireler atlatan bu üreticilerin kümesleri ve çiftlikleri  çeşitli nedenlerle ruhsatlandırılmamış. Yeni çıkarttılan yönetmelik ve kanunlarla da bu üreticilere  büyük engeller çıkarılıyor.

Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 45’ini karşılayan Bolu’nun  yapıldıklarında mevzuata uygun ama çeşitli nedenlerle ruhsatlandırılmamış olan bu yapılara, yeni yönetmelik ve kanunlarla ruhsat almalarında güçlükler meydana geliyor. Yapı ruhsatı olmayan kümesler yıkılacak. Ancak röleve projeleri ve fenni sorumluların hazırlayacakları teknik raporlarla müracat edenlere onarım ruhsatı verileceği belirtiliyor..

Editörün Notu:Bu zorluklar insanın aklına çok kötü senaryolar getiriyor.Bu kadar emek verilerek desteklenen sektörün kapılarına kilit vurup Beyaz ve kırmızı et ihtiyacımızı AB’den temin etmek için her şey hazırlanmış gibi.Lütfen seçimlerde kapınıza gelenlere sıkıntınızı iletin ve kendilerinden bir söz alın.Bu işi artık bitirin yoksa çok geçmiş kalmış olacaksınız.


30 Ekim 2010. 19:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x