Dikkat! Balıklar Uçak Düşürecek

25 Mart 2013. 11:19

dikkat-baliklar-ucak-dusurecek-4460397_oDev akvaryum yüzünden Florya sahiline akın eden kuşlar Atatürk Havalimanı’na inen pilotların yeni korkusu oldu.

 

Florya sahiline yapılan dev akvaryumun besin atıkları kuşları kendine çekti. Ancak, uçakların iniş kalkış rotasındaki bu yoğunluk kuş çarpması vakalarını üçe katladı

 

Akşam’ın haberine göre İstanbul Florya’da inşa edilen dünyanın en büyük akvaryumlarından İstanbul Akvaryum, beraberinde bir tehlikeyi de doğurdu. Kış sezonunda ortalama bin uçağın inip-kalktığı, önümüzdeki yaz sezonunda ise bin 300-bin 400 uçağın iniş-kalkış yapmasının beklendiği Atatürk Havalimanı’nın yakınında yer alan dev akvaryum, kuşları bölgeye çekti.

 

3 KAT ARTTI

 

Akvaryumdaki balık ve diğer deniz canlılarından arta kalan yem ve pislikler denize dökülünce, bu durum özellikle martıların iştahını kabarttı ve bölgeye hücum etmelerine neden oldu. Bölgedeki çok sayıda yemek fabrikası, uçaklara ikram (catering) hizmeti veren şirketler, birkaç AVM ile çok sayıda balık ve et restoranı bulunması da kuşları cezbeden diğer etkenler oldu.

 

KUŞ SÜRÜSÜNE GİREN UÇAK PİSTE GERİ DÖNDÜ

 

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı akvaryumun hizmete girmesinden sonra uçaklara kuş çarpma hadiselerinin üç kat arttığını söyledi. Son olarak 25 Şubat tarihinde Türk Hava Yolları’nın İstanbul- Ankara seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçağı, Atatürk Havalimanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra kuş sürüsüne girdi. İçerisinde 110 yolcu bulunan uçak geri dönmek zorunda kaldı. Sol motor pallerinde hasar meydana geldi.

Diğer Haberler:
Uzmanlar uyarıyor: “Antibiyotikleri sorumlu kullanın yoksa sonuçlarıyla yüzleşirsiniz” 

 

Gürcan Mantı, dünyada havalimanları etrafındaki arazilerin en değersiz araziler olduğunu, insanların gürültü ve hava kirliliği gibi nedenlerle havalimanları yakınlarındaki bölgelerden oturmaktan kaçındıklarını, bizde ise tam tersi havalimanları yakınlarındaki arazilerin değerli olduğunu söyledi. Mantı, ‘Özellikle İstanbul’a yapılması düşünülen yeni havalimanının çevresinde yapılaşmaya izin verilmemesi gerekiyor” dedi

.

300 KİŞİ KUŞ KAZALARINDA CAN VERDİ

 

– Kuşların özellikle uçak motorlarına girmesi, seferlerin iptaline ve yüz binlerce dolarlık zarara yol açıyor.

 

– Bu türdeki en ilginç kazalardan biri 2009’da New York La Guardia Havaalanı’nda yaşandı. Kaptan Pilot Sully Sullenberger kalkışından kısa bir süre sonra kaz sürüsünün içine daldı. Uçağın her iki motorunda da patlamalar meydana geldi. Neyse ki pilot, Hudson Nehriíne inmeyi başararak 155 yolcunun kurtulmasına sağladı.

 

– Son 20 yılda dünyada 12 ölümlü uçak kazası kuş çarpması sonucu meydana geldi. Bu kazalarda 300’den fazla yolcu hayatını kaybetti.

Kaynak: TheLira.com

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x