Almanya’da Dioksin Krizi Tırmandı Bin Kümes Kapatıldı


Almanya’da kansere neden olan dioksin içeren yem kullanan tavuk çiftlikleri kapatılıyor. Bugüne kadar bine yakın çiftlik kapandı. Dioksin krizi tırmanıyor…

Deutsche  Welle Türkçe’nin bu konudaki haberi şöyle:

Dioksinli hayvan yemi kullandığı belirlenen yaklaşık 1000 çiftlik daha kapatıldı. Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner ile Aşağı Saksonya eyalet yönetimi karşı karşıya geldi. 

Aşağı Saksonya eyaletinde dioksinli yem skandalının ortaya çıkmasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, bu yemleri üreten firmanın müşterisi olan yaklaşık 1000 çiftliğin ancak yeni tespit edilebilmesi ve bunların hafta sonunda kapatılması kamuoyunda tepkiye neden oldu.

Eleştiri oklarının hedefinde olan Federal Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner, firmanın müşterileri hakkında eksik bilgi verilmesinden, Aşağı Saksonya Eyaleti’ni sorumlu tuttu.  Eyalet yetkilileri ise kendilerinin hatalı davranmadığını, ancak yem üreticisi “Harles und Jentzsch” adlı firmanın müşteri listesini eksik verdiğini kaydetti.

Ama bu açıklama, Aigner’i sakinleştirmeye yetmedi. Eyalet Başbakanı David McAllister’den sorumluları görevden almasını isteyen Aigner, olayı “Skandal içinde skandal” olarak nitelendirdi ve şöyle konuştu:

“Bu benim açımdan skandal içinde skandaldır. Soruşturmayı yürüten eyalet makamlarının, dağıtımın izini 2 haftadan fazla bir zaman içinde sürmesi, birinci skandal. Ve bir federal bakan olarak cuma akşamı bölgeye yaptığım ziyarette bu benden saklandıysa, bu da ikinci skandal. Aşağı Saksonya’daki sorumluların federal yönetimi bilgilendirmediğini beyan ederim…”

DİĞER HABERLER
Ağrı Et kombinası Sınavını Kazananlar belli Oldu

Federal Bakan Ilse Aigner, cuma akşamı Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Oldenburg kentinde Tüketiciyi Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’ni ziyaret etmişti. Bu sırada kendisine gerekli bilgilerin verilmediğini belirterek eyalet yetkililerini skandalın boyutlarını saklamakla suçlayan Aigner, bunun sonuçlarının olması gerektiğini belirtti. Aigner, kızgınlığını gizlemedi ve şöyle konuştu:

“Bildiğim tek şey, ben Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeyken kapatılması gereken çok sayıda işletme olduğundan haberdar olunduğu. Bu durumu doğru bulmuyorum ve bu nedenle sorumluların sonuçlarına katlanması gerekiyor.”

Aşağı Saksonya Eyaleti yetkilileri ise Bakan’ın eleştirilerini geri çeviriyor. Eyaletin tarımdan sorumlu Devlet Bakanı Friedrich – Otto Ripke, dioksinli yemleri kullanan işletmelerin hala tam olarak tespit edilemediğini belirterek bunun için ilgili birimlerin çalışmaya devam ettiğini söyledi. Ripke, Aigner’den daha nesnel davranmasını istedi ve şöyle konuştu:

“Biz tarafsız bir çizgideyiz. Zor bir durum ortaya çıktı, ancak biz yine de sükunetimizi koruyor ve sağduyulu davranıyoruz. Federal Bakan’dan beklentimiz de bu…”

Federal yönetimi daha fazla yetki verilmesini ve böylece kontrollerin artırılabileceğini dile getiren Alman Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakan Ilse Aigner’in aslında bir yandan da kendi siyasi geleceğini kurtarmaya çalışıyor. Krizi kötü bir şekilde yönettiği ve alanıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı gerekçesiyle eleştirilen Aigner’in istifa etmesi çağrıları artıyor.Deutsche  Welle

DİĞER HABERLER
Kurbanlık Hayvan Alırken Dikkat

17 Ocak 2011. 22:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x