“Dişi hayvan kesimi yasaklansın”


TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ”Ülkemizdeki hayvan sayısının biran önce arttırılması için acilen dişi hayvan kesimi yasaklanmalıdır. İlk karar da Kurban Bayramı öncesi alınmalı ve bu bayramda özellikle dişi koyun kesimi yasaklanmalıdır” dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramının yaklaşması sebebiyle spekülatörlerin piyasada cirit atmaya başladığını belirterek, ”Son günlerde pirzola, bonfile, antrikot gibi özel işleme tabi tutulan ve ekonomik seviyesi yüksek kesimler tarafından talep edilen ürünlerin fiyatlarındaki yükseliş oldukça abartılıdır. Bu kurban bayramı öncesi spekülatörlerin bir oyunudur. Ülkemizde hayvan darlığını bahane ederek fiyatları artıran spekülatörler vatandaşları yanlış yönlendirip panik oluşturuyorlar” ifadelerini kullandı. ”Kısa dönemler halinde de olsa dişi koyun kesiminin yasaklanması ile ülkemizdeki koyun miktarı artacak ve fiyatlar abartıldığı gibi de yükselmeyecektir” diyen Palandöken şunları kaydetti”Bunun için ülkemizdeki hayvan sayısının biran önce artırılması için acilen dişi hayvan kesimi yasaklanmalıdır. İlk karar da Kurban Bayramı öncesi alınmalı ve bu bayramda özellikle dişi koyun kesimi yasaklanmalıdır.”

Et fiyatlarındaki artışın, ülke genelindeki kasapların azalması ve büyük marketlerin devreye girmesi nedeniyle, fiyatlardaki tekelleşmeden kaynaklandığını, ithalat ile de bu tekelleşmenin önüne geçilemediğini savunan Palandöken, şunları belirtti: ”Küçükler yok olunca büyükler fiyatları yükseltiyor. Yani büyükler tekelleşmeye gidiyor. Bayramın yaklaşması ile birlikte de spekülatörler piyasada cirit atmaya başladılar. Bonfilenin kilosu 70 liraymış? Bunların hepsi yaklaşan Kurban Bayramı öncesi spekülatörlerin bir oyunudur. Çünkü böyle bir fiyat artışı yoktur. Tarım Bakanlığı bu konuda gerekli tedbirleri almış bulunmaktadır. Ülke genelinde abartılacak bir et darlığı yok. Ancak önümüzdeki yıllarda sıkıntıya girilmemesi için şimdiden tedbir alınmalı. Spekülatörler et fiyatlarının düşmesini istemiyor. Fiyatları yüksek tutuyor.”


Yazan - 10 Ekim 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
erdoğan yalçınkaya
erdoğan yalçınkaya
9 yıl önce

Avrupa birliğine girmek için can atanlar AB standartlarına gelince tornistan yapıyorlar AB ülkelerinde gıda da KDV %0 ile %5 arasında AB kriterlerine göre %5 in üzerinde olamaz.burada yıllardır %8 yıllardır da herkes vergi kaçakçısı yalan mı doğrusu bu !…AB de bizim küçük esnafımız tipindeki işletmeler yani yıllık kazancı 5500 avronun altındaysa vergiden muaf.burada versen canını da alacaklar.bir torba yem dünyanın neresinde 42 lira bana bir tane ülke gösterir misiniz?…1 litre kırmızı mazot dünyanın neresinde 4 lira bana bir tane ülke gösterir misiniz?…temel gıda da KDV %8 Afrika ülkeleri dahil nerede var bir örneği dahi var mı ?…yardım gönderdiğiniz ülkelerde bile… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x