Dişi Hayvan Kesimine Yasak Getiriliyor ‘Anaları Kesmeyin’


Türk hayvancılık sektörünün gelişmesi için önlemler alınmaya devam ediyor.Bu anlamda Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun raporunda, EBK’ya, ‘dişi hayvan kesilmesin’ uyarısı yapıldı

DİŞİ HAYVAN KESİMLERİNİ DURDURULACAK

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu bu konu ile ilgili olarak Et Balık Kurumu’nu mercek altına aldı.Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun hazırladığı raporda, Türkiye’nin et sorununun ithalatla çözülmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Raporda, EBK’ya, “dişi hayvan kesilmesin” uyarısı yapılırken, “Dişi hayvan ana demektir. Yapılan hesaplamalara göre bir dişi hayvanın kesilmesi 9 erkek hayvanın kesilmesine bedel bulunmuştur” denildi. Et ve Balık Kurumu’na gönderilen raporda yer alan uyarı ve öneriler şöyle:

ET BALIK KURUMU PİYASAYA HAKİM OLAMADI

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun raporunda Et Balık Kurumu’nun 2009 yılında Türkiye kırmızı et piyasasının ancak 1.3’ünü kontrol altına alabildi. . Bu oran piyasadaki fiyat regülasyonunu sağlamak bakımından oldukça düşük. Bu yüzden 2009-2010 dönemindeki aşırı fiyat yükselmelerine kurumun müdahalesi yetersiz kaldı. Et ve Balık Kurumu bu dönemde, sınırlı imkânları sebebiyle, bayilik sistemine geçilmesi çalışmalarını ertelemek zorunda kaldı.

ET İTHALATI ÇÖZÜM OLAMAZ

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurul raporunda “Türkiye’nin et sorununun ithalatla çözülmesi mümkün değildir. Halen Türkiye’nin izlemekte olduğu hayvancılık politikalarında kısa, orta ve uzun vadede köklü değişikliklere gidilmesi zorunlu görülmektedir. Kısa vadede de dişi hayvan kesilmesi durdurulmalıdır. Dişi hayvan ana demektir. Bir dişi hayvanın kesilmesi 9 erkek hayvanın kesilmesine bedeldir.” denildi.

DİĞER HABERLER
FVE Genel Kurulu Belçika’da yapıldı

28 Mart 2011. 10:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x