Disney ‘hamburger’ reklamını yasaklıyor


ABD merkezli ve çocuk programları şirketi Walt Disney, televizyon, radyo ve online programlarında hamburger gibi hızlı tüketim gıdalarının reklamını yasaklayacağını açıkladı.

 

Karar, şekerli ve gazlı içecekler için de geçerli olacağını ancak 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek.

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michel Obama, kararı “oyunun akışını değiştirecek önemde” gördüğünü söyledi.

 

Disney’in kararı, gelir kaybına uğrayabileceğine işaret ediyor, zira bu tür ürünleri üreten firmalar reklam için her yıl 1 milyar dolar harcıyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde First Lady, çocukların hızlı tüketim gıdalarıyla beslenmesine karşı kampanyaya destek veren isimlerden biri.

 

Obama, karar ile ilgili yaptığı açıklama “Bunu bana birkaç yıl önce seyleselerdi inananmazdım. Benim gibi pekçok ebeveyn de televizyonda ülkenin önde gelen bir kanalını seyreden çocuklarımızın arada hızlı tüketim gıda reklemı görmeyeceklerine inanmazdı” dedi.

 

ABD’de de her üç çocuktan birinin ihtiyaç fazlası ve kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olduğu hesaplanıyor; bu çocukların yaş normallerinin üzerinde aşırı kilolu olduğu söyleniyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde obeziteye karşı mücadele kapsamında New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de, geçen hafta, en büyük boy şekerli içeceklerin sinema, restoran gibi yerlerde yasaklanmasını önermişti.BBC


6 Haziran 2012. 19:43
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x