Diyanet “Helal gıda bir ahlak meselesidir”


Diyanet İşleri Başkanlığı helal gıda konusunu, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, ilahiyat fakülteleri hocaları ve gıda-genetik alanında çalışan isimlerle masaya yatırdı.

Helal gıda konusunda giderek artan bir hassasiyet var. Diyanet İşleri Başkanlığı da helal gıda konusunu, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, ilahiyat fakülteleri hocaları ve gıda-genetik alanında çalışan isimlerle masaya yatırdı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, helal meselesinin sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusu olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda sıkça gündeme gelen ve bu konuda tüketicinin giderek bilinçlendiği bir zamanda “helal gıda” meselesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da gündemine taşındı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu işbirliği ile düzenlenen “4. Güncel Dinî Konular İştişare Toplantısı”, ‘Günümüzde helal gıda’ konusunu masaya yatırdı. Diyanet İşleri Başkanlığı yöneticileri, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, ilahiyat fakülteleri hocaları, gıda ve genetik alanında önemli isimler üç gün sürecek toplantıda görüş alışverişinde bulunacak.

“Amacımız helal-haram seçimi yapmak değil”

Dinî sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıda, gıda ürünlerinde helal ve haramın belirlenme yöntemi, genetiği değiştirilmiş gıdaların dinî hükmü, gıda ve hayvan yemlerindeki katkı maddeleri sorunu, modern besi ve kesim yöntemlerinin dinî açıdan değerlendirilmesi ve helal gıda standardizasyonuna kadar birçok önemli konu gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, toplantının amacının hangi gıdaların helal, hangilerinin haram olduğunu belirlemek değil, helal haram seçimi yapabilecek kriterler oluşturmak olduğunu söyledi. Görmez, “Dünya çapında, Müslüman insanların üretim felsefesini ve ticaret ahlakını yansıtan, gıdada en yüksek kaliteyi gösteren marka değerinden bahsedilmeli.” dedi.

DİĞER HABERLER
Greenpeace raporu tepki topluyor...

Afyonkarahisar İkbal Otel’de gerçekleştirilen 4. Güncel Dini Konular İştişare Toplantısına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Zeki Sayar, Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı Hamza Aktan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş’in yanı sıra Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanları, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Cömert gibi isimler de katıldı. Toplantı dün Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in açılış konuşması ile başladı. Görmez helal gıda konusunun sadece beslenme değil aynı zamanda fıkhî ve ahlakî bir konu olduğunu söyledi. İslam’ın beslenmeye bir nizam verdiğini anlatan Görmez, “Hem yiyeceklere sahip olma hem de tüketme ahlakına sahip olmak zorundayız.” ifadelerini kullandı. Yiyeceklere besmele ile başlamanın hikmetine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı, “Yemek yerken fikir, şükür ve zikirle mükellef olmamızın arkasındaki metafizik ahlakî boyut yer alır. Helal konusu sadece bir beslenme konusu değil aynı zamanda bir ahlak konusudur.” dedi.

DİĞER HABERLER
Danıştay'dan çok önemli karar....

Türkiye’nin helal gıda konusundaki çalışmalarda geç kalındığını aktaran Görmez, Çin’in helal gıda çalışmalarında Malezya ve Endonezya ile yarıştığını anlattı. Güncel beslenme ve ticaret alanında Müslümanların çaba sarf etmesi gerektiğini ifade eden Görmez, helal haram ayrımının Rabb’e itaat açısından bir imtihan olduğuna değindi.

İlk imtihan da yeme üzerineydi

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Abdurrahman Kahraman, “Gıda ürünlerinde helal ve haramı belirleme yöntemi” konulu bir sunum yaptı. Kahraman, programda bir ürünün dinen helal veya haram olması için Kur’an, sünnet, fayda-zarar, köken, temiz ve pis olma kriteri, hayvansal ürünlerde kesim, israf ve kamu yararı göz önünde bulundurularak karar verilebileceğini söyledi. Eski Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hamza Aktan da GDO’lu ürünlerin bilimsel araştırmalar yapıldıktan sonra helal-haram hükmünün verilebileceğini ifade etti. Helal ve haram ürünlerde dini olduğu kadar beşerî ahlakî metafizik boyutların bulunduğunu vurgulayan Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Faruk Beşer, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın ilk imtihanının yeme konusunda olduğunu hatırlattı.

 


27 Kasım 2011. 17:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x