Okul kantinlerinde denetim sıkı tutuluyor


5996 Sayılı Kanun kapsamında yürütülen gıda denetimler diğer sektörlerin yanı sıra, okul kantinleri ve yemekhanelerinde de devam ediyor. Diyarbakır’ın tüm ilçelerinde aynı dönem içerisinde başlatılan okul kantinleri denetimleri, gıda denetimleri konusunda yetkili Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimler tarafından yürütülmektedir.

Yapılan kantin denetimlerinde; işyeri hijyen şartlarının uygun olup olmadığı, satışı yapılan ürünlerde son tüketim tarihinin geçip geçmediği, satışı yapılan ürünlerde Bakanlık izninin olup olmadığı, çalışanların portör muayene kartlarının olup olmadığı  yönünde kontroller yapılmaktadır. Ayrıca,  okul kantinlerinde  bu yıl satışı yasaklanan  gazlı içecekler, aromalı içecekler ve cips türü yiyeceklerin satışının yapılmaması ve bulundurulmaması yönünde kantin işletmecileri bilgilendirilmektedir. Yapılan denetimlerde,  son tüketim tarihi geçmiş veya Bakanlık izni olmayan ürünleri satan kantinlere idari yaptırım uygulanmakta, tamamlanması mümkün eksiklikleri olan kantin ve okul yemekhaneleri için süre verilmekte, yapılacak ikinci denetimde eksikliklerini gidermeyen kantin ve yemekhanelere ise idari yaptırım uygulanmaktadır.

Okul kantin ve yemekhanelerinde yapılan denetimler, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali KOÇKAYA tarafından da yakından takip edilmekte ve denetim çalışmalarını yerinde görmek amacıyla denetimlere bizzat iştirak etmektedir. Bu kapsamda, Yenişehir İlçe Denetim Ekibimizle denetime katılan İl Müdürü Mehmet Ali KOÇKAYA; okul yönetimi, kantin işletmecileri ve öğrencilerle bizzat görüşerek, diğer sektörlerde olduğu gibi okullarda da satışı sunulan gıda maddelerinin üzerinde hassasiyetle durduklarını, öğrencilerin sağlıklı gıda tüketmeleri için gereken çabayı harcadıklarını, ancak bu çabanın yanı sıra okul yönetimi ve öğrencilerinde bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermeleri gerektiğini ifade ederek, herhangi bir olumsuzluk tespit etmeleri halinde durumu derhal Alo 174 Gıda Hattına bildirmeleri veya İl Müdürlüğünü bizzat arayarak ihbarda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

DİĞER HABERLER
Konya Şeker'in “ Parmak Patates” Atağı

6 Kasım 2011. 11:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x