Diyarbakır ve İzmir’in Çiftçi Kadınları Üretim Tesislerini Gezdi


DSC_7221

 

 

​’İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında, İzmir’e gelen Diyarbakırlı kadınlar gezi programının 2’nci gününde üretim ve paketleme tesisleri ile küçükbaş hayvan işletmesine gitti. İzmirli üretici kadınların ev sahipliğinde gezen Diyarbakırlı kadınlar, ilk olarak Menemen’de domates kurutma ve kuru üzüm paketleme tesislerini gezdi. Tesislerde bol bol fotoğraf çeken kadınlar, daha sonra Seferihisar’a geçti.

 

 

Seferihisar’da yurtdışına mandalina ihracatı yapan bir tesise giden kadınlar, paketlenen mandalinaların saklandığı soğuk hava depolarını inceledi.

DSC_7209

 

Türkiye’nin ilk hastalıktan ari küçükbaş hayvan çiftliğine giden kadınlar, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer’den bilgi aldı. Kadınların, ari çiftlik olma şartları hakkında sorularını yanıtlayan Türer, ayrıca hayvanların bakımı, beslenmesi ve barınmaları konusunda da bilgi verdi. Çeşme’ye özgü yerli ırklardan olan Sakız koyununun koruma altına alındığının ve yaygınlaştırılması çalışmalarının sürdüğünü anlatan Türer, bol süt veren saanen cinsi keçi yetiştiriciliğinin İzmir’de yaygın olarak yapıldığını söyledi.

 

DSC_7267


Yazan - 8 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x