Diyarbakır’da 2.5 milyon dönüm yer suya kavuşacak


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’ın ilk kez hükümet programında projeleriyle yer alan il olduğunu belirterek, Diyarbakırlılara projelerden mutlaka yararlanmaları, istifade etmeleri ve bir an önce yatırımlara başlaması çağrısında bulundu. Eker, ”Türkiye’de Atatürk Barajı ne kadar büyük bir öneme sahipse; Diyarbakır’da Silvan Barajı da o kadar önemli. 2,5 milyon dönüm arazinin sulanacağı dev bir yatırımdır.” dedi.

DİYARBAKIR – AA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’ın ilk kez hükümet programında projeleriyle yer alan il olduğunu belirterek, Diyarbakırlılara projelerden mutlaka yararlanmaları, istifade etmeleri ve bir an önce yatırımlara başlaması çağrısında bulundu.
Bakan Eker, beraberinde Vali Mustafa Toprak ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkâr Odalar Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu’nu ziyaret etti.

Bakan Eker, buradaki konuşmasında, 61. hükümetin programında Diyarbakır açısından önemli bir farklılık olduğunu anlattı.

İlk defa bir Türkiye Cumhuriyeti hükümeti programında Diyarbakır’ın projeleriyle birlikte yer aldığını belirten Bakan Eker, şunları söyledi:
“Bu çok önemli bir gelişme. Hiçbir zaman bir vilâyet ismi ve projeleri hükümet programında yer almış değildi. Sayın Başbakanımız tarafından 1 Haziran’da açıklanan Diyarbakır projeleri hükümet programımızda yer alıyor. Şu anda bunlarla ilgili eylem programı hazırlanıyor. 61. hükümetin icraatları içerisinde inşallah Diyarbakır, gerek Şanlıurfa-Diyarbakır otobanıyla, gerek havaalanı, gerek spor kompleksi ve Silvan barajı ki bu barajın ihalesi yapıldı ve kesinleşti, önümüzdeki günlerde temeli atılacak noktaya gelecektir. Türkiye’de Atatürk Barajı ne kadar büyük bir öneme sahipse; Diyarbakır’da Silvan Barajı da o kadar önemli. Çünkü yaklaşık 2,5 milyon dönüm arazinin sulanacağı dev bir yatırımdır.”

DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den yüksek sıcaklık uyarısı

-TÜRKİYE’NİN İLK ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ-

Bölgede özellikle tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi yönünde Diyarbakır açısından çok önemli bir yatırımın bulunduğu kaydeden Bakan Eker, DESOB’un da yürütücüsü olduğu Türkiye’nin ilk Organize Hayvancılık Bölgesi’nin alt yapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
Eker, Kırsal Kalkınma ve Destekleme Kurumunun ilana çıktığını ve proje çağrısı yapıldığına dikkati çekerek, “Bu proje ile sağlanacak fonlardan bazılarında yüzde 50 bazılarında yüzde 65 ki KDV ile birlikte yüzde 70’lerin üzerine çıkıyor. Bu oranlarda hibeyle hayvancılık projeleri özellikle üretim tesisleri hibe olarak desteklenecek” dedi.
Diyarbakır’da bu alanda faaliyet gösteren yatırımcılara bir çağrısının olduğunu belirten Eker, “Çağrım; mutlaka bu projelerden istifade etmeleri, faydalanmaları ve Diyarbakır’da yatırımlara bir an önce başlamalarıdır. Bunun parası hazır. 1 milyon avroya kadarki bazı projelerin yüzde 50’si, bazılarının da yüzde 65’i hibe olacak. Dolayısıyla Diyarbakır için bu bir ilktir. Organize Hayvancılık Bölgesi’nde 103 tesis kurulacak. Bunlar için ilâna çıktık. Ağustos ayı son ay” diye konuştu.
Diyarbakır adına bu imkânın çok iyi kullanılması gerektiğini anlatan Bakan Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“O kadar büyük bir yatırım imkânı, bu kadar büyük bir hibe oranı, hiçbir zaman hiçbir yerde uygulanmış değildir. Biz bu bölgenin kalkınmasına, istihdam sahası açılmasına büyük önem veriyoruz. Bu hayal değil, uzak bir gelecek değil. Avucumuzun içerisindedir. Biz bu avucumuzun içerisindeki yatırım imkânını hep birlikte değerlendireceğiz. Ayrıca bizim bakanlığın kendi bütçesinden yüzde 50 hibe programları var. Orada da 2011 yılında 43 tane proje kabul edildi. Bu 43 projede, tesis, fabrika, üretim tesisi, ekonomik yatırım tesisi var. Bunlar da kabul edildi. Yaklaşık 50 müracaattan 43’ü kabul edildi. Diyarbakır’da daha önce yaptığımız 231 tesise yüzde 50 hibe verdik. Şimdi 43 tane daha onaylandı.”

DİĞER HABERLER
Desteklenecek 30 tarım havzası

-YENİ ANAYASA-

Türkiye’nin esas gündeminde sivil bir Anayasa hazırlık çalışmasının da sürdüğünü anlatan Bakan Eker, “O da bütün Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren ve Türkiye’nin sosyal, siyasal ve iktisadi bir çok sorunu, idari yapısını ve buradaki aksaklıkları düzeltmeyi hedefleyen çok önemli bir adım. İlk defa inşallah bütünüyle sivil düşüncenin ürünü ve sivil toplum kesimleri ve toplumun bütün katmanlarının katkı sağlayacağı ve destek vereceği anayasayı el birliğiyle yapacağız” dedi.
DESOB Başkanı Ebedinoğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hayvancılık Organize Bölgesi Diyarbakır için büyük önem taşımaktadır. Burada yaklaşık bin kişi istihdam edilecek. Bu projede sizlerin emeği ve katkısı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bölgenin huzur ve güveni açısından, bizim için hayati öneme haiz olan sivil bir Anayasanın içerisinde bizim gibi sivil toplum kuruluşların fikirlerinin de olması onur vericidir. Bölgenin beklentisini gerçekleştirecek bir Anayasanın yapılmasını umut ediyoruz” diye konuştu.


6 Ağustos 2011. 18:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x