Diyarbakır’da 6 baraj yapılıyor


330760

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, güneydoğu illerinde yatırımlarını aralıksız sürdürdüğünü belirterek, Diyarbakır’da 2019 yılı sonuna kadar 6 büyük barajın hizmete açılacağını söyledi.

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır başta olmak üzere doğu ve güneydoğudaki yatırımların hızla devam ettiğini belirtti.

 

Diyarbakır’da inşa edilen 6 barajın inşaat çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü vurgulayan Eroğlu, “Gerek hükümetimiz, gerekse de bakanlığımız teröre inat, doğu ve güneydoğu illerinde yatırımlarını aralıksız sürdürmekte. Bakanlık olarak özellikle Diyarbakır’da yürüttüğümüz faaliyetlerle sulanmadık arazi bırakmayacağız. 2019 yılı sonuna kadar şehirde hizmete açacağımız 6 büyük barajla yaklaşık 2 milyon 600 bin dekar zirai arazimizi suya kavuşturacağız.” diye konuştu.

 

1 milyar 263 milyon lira ek gelir artışı sağlanacak

 

Terör örgütü PKK’nın varlığını sürdürdüğü doğu ve güneydoğu bölgelerinde projelere ara vermeden devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Diyarbakır için “rüya” diye tabir edilebilecek tesislerin yapımı için çalışıyor.

 

Diyarbakır’da bu tesislerin hizmete alınmasıyla 352 bin 400 kişiye ek istihdam ve 1 milyar 263 milyon lira ek gelir artışı sağlanacak.

 

Türkiye’de Atatürk Barajı’ndan sonraki en büyük sulama barajı olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) kilit tesisi durumundaki Silvan Barajı’nda fiziki gerçekleşme yüzde 59 seviyesine yükseldi. 175,5 metre yüksekliği ile bölgede Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama barajı ünvanına sahip olacak Silvan Barajı hizmete açıldığında, ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar lira katkı sağlayacak ve 305 bin kişiye istihdam oluşturulacak.


Yazan - 24 Eylül 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x