Doğa Okuluna Büyük Destek

9 Haziran 2013. 12:21

tarkan

 

Türkiye’nin ilk yavaş şehri (slow city) olarak öncülük yapan Seferihisar’ın Orhanlı Köyü, bir açık hava okuluna dönüşüyor.

 

Okulun bir mekanı yok; doğa başlı başına bir okul binası olarak değerlendirilecek. Bugüne kadar Seferihisar’da yaşayanların koruduğu dereler, zeytinlikler, makiler, aynı zamanda Seferihisar Doğa Okulu’nun sınıfları, bahçeleri olacak. Bir süredir eski Orhanlı Köyü’nde yer alan tarihi okul binası, Doğa Okulu’nun araştırma binası amacıyla geleneksel mimari yöntemleriyle restore ediliyor.

 

Yeni Orhanlı Köyü’nde ise köyün kültürünün yaşanarak öğrenildiği bir deney alanı oluşturuluyor. 2014’te dışarıdan katılımcıları kabul etmeye başlayacak okul, ücretsiz olacak. Çevre konularındaki duyarlılığı bilinen sanatçı Tarkan da Doğa Okulu’nun kurucuları arasında yer alıyor ve her fırsatta ziyaret ediyor. Okul ayrıca müzik ve sanat alanında da yeni arayışların peşinde olacak.

 

Türkiye’nin sakin kenti Seferihisar Türkiye’nin ilk doğa okuluna ev sahipliği yaptı. Yenileme çalışmaları devam eden okul 2014’te öğrenci kabul etmeye başlayacak. Doğa kültürünü yaymak amaçlı kurulan Seferihisar Doğa Okulu’nin ilk inşaatı 1920’de yapılmıştı.


Diğer Haberler:
Yatırımlar Doğa,İnsan ve Geleceğe
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x