Doğalgaza da zam.


Elektrikten sonra doğalgaza da zam geldi

Doğalgaza konutta yüzde 12.2 ile 14.3; sanayide yüzde 13.7 ile yüzde 14.3 oranında zam yapıldı.

Elektrik zammı tüketiciyi çarptı

Tüketici Örgütleri Federasyonu elektriğe yapılan %10’luk zammı sert bir dille eleştirdi ve zammın geri çekilmesini istedi.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Basına ve Kamuoyuna;
EPDK tarafından 01.10.2011 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı açıklanan konutlarda kullanılan elektrik fiyatına ilişkin yapılan %10  (kw/s) zam oranı iğneden ipliğe yeni bir zam furyasının başlangıcı olup ardından başta doğalgaz olmak üzere tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik birçok  temel mal ve hizmeti kapsayacağını da ortaya koymuştur.

Ayrıca, mevsim değişikliği nedeniyle enerji tüketiminin artacağı bir dönemde bu fahiş zammın yapılması anlamlı önemli olmuştur.

Sabahleyin ZAM yapmamak için zorlanıyoruz açıklaması yapan yetkililer, akşamleyin bir çırpıda % 9.57 oranındaki zammı yaparak, tüketicilere 21 aydır zam yapmıyoruz denilerek ve döviz artışı gerekçe gösterilerek haksızlığı reva görmüşlerdir. Ancak 21 ay önce bir çırpıda elektriğe yaptıkları %20 oranındaki fahiş ZAM dan bahsetmemişlerdir. Ayrıca bahsettikleri 21 aylık süre içerisinde dövizdeki düşüşler hiçbir şekilde tüketicilerin faturasına indirim olarak yansıtılmamıştır. “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)  23 Haziran 2010 tarihinde, elektrik fiyatlarında yüzde 3,20 ile yüzde 4,49 oranında indirim yapıp, ardından indirimi geri çekmesi hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır.”

DİĞER HABERLER
Financial Times "Türkiye'yi AB'ye Sokmamak Yükselişini Engellemez"

Diğer yandan zammın uygulanacağı, 01.10.2011 tarihinden önce tüketilen ancak anılan tarihe kadar faturalandırılmayan elektrik tüketimi zamlı fiyattan faturalandırılacak ve tüketiciye ek yük getirerek elektrik dağıtım şirketleri adına haksız kazanç sağlanmasına neden olunacaktır.

Tüketicinin temel ihtiyaçlarından biri olan elektriğe Ekim/2011 tarihi itibariyle uygulaması başlayacak zam furyasının elektrik zamlarıyla tüketiciyi bir kez daha çarpmaya başlayacağı ortaya çıkmıştır.
Sosyal hukuk devleti olmanın gereği, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun
1. maddesinde belirtilen ve Evrensel Tüketici Hakları olarak temel ilke ve amaç olarak kabul edilen
Tüketicilerin temel gereksinimlerinin karşılanması, ekonomik çıkarlarının korunması haklarına ilişkin en uygun önlemleri almaktır.

Açıklanan Yıllık Enflasyon TÜFE’de yüzde 6,65, (Ağustos/2010) iken, elektrik kullanım bedellerini fahiş bir oranda yükseltmeleri kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

Çalışanlarının ücretlerine yapılan yıllık % 4-5 zam karşısında, TÜKETİCİLER olarak %10 oranındaki bir çırpıda yapılan ve oldubittiye getirilen elektrik zammını kabul etmiyoruz.

TÖF olarak, tüketicinin temel ihtiyaçlarından biri olan ELEKTRİK ZAMLARI konusunda ülkeyi yönetenleri hakkaniyet ölçüsünde davranmaya çağırıyoruz.

Haksız kazanç elde etmeye ve tüketicileri mağdur etmeye yönelik bu uygulamaya şiddetle karşı çıkıyoruz.
Aksi durumda konuyu hukuka taşıyacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

DİĞER HABERLER
Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 3. Toplantısı

Rusya gaza indirim yapmadı

Türkiye, Rusya ile 1986 yılında imzaladığı ilk doğalgaz anlaşmasını 31 Aralık 2011’de sona erdiriyor.

Tarafların anlaşma şartlarının yeniden belirlenerek uzatılması için yaptığı görüşme ve yazışmalardan olumlu sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Türkiye tarafı (BOTAŞ), anlaşmanın kamu eliyle yenilenmeyeceğini Rusya (Gazprom) tarafına bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’dan alınan ve ‘Batı Hattı’ olarak isimlendirilen kontratın istenilen indirim oranı yapılmadığı için sonlandırıldığını söyledi. Taner Yıldız, TBMM’ye girerken gazetecilerin sorusu üzerine, dün (önceki gün) itibarıyla BOTAŞ’ın yazdığı bir yazıyla ‘istenilen indirimin oluşmaması’ nedeniyle anlaşmanın sonlandırılması yönünde irade ortaya koyduğunu açıkladı. Bunun Rusya ile ilişkileri etkilemeyeceğini belirten Yıldız, bu tür kontratların sonlandırılmış olmasının gaz girişinin tamamen sonlandırılması anlamını taşımadığını kaydetti.

Botaş 15 milyar dolarlık yükten kurtuldu

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamları da değerlendiren Taner Yıldız, ithalatın en son geldiği noktada gerek doğalgaz ve gerekse de elektrikte maliyetlerin arttığını ifade etti. Yıldız, “Son 29 ayda yaklaşık doğalgaz fiyatlarına yüzde 39’luk bir zam gelmişti. Bu tüketiciye yüzde 15 ve elektrikte de yüzde 10 civarında olmak kaydıyla yansıtılmak durumunda kalındı.” dedi. Yeni zamla birlikte KDV hariç 1 metreküp doğalgaz İstanbul’da 71, Ankara’da 70 kuruş oldu.

DİĞER HABERLER
Gaz fiyatlarındaki düşüş Rus ekonomisini tehdit ediyor

Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Birliği Başkanı Fatih Baltacı ise son kararla hukukî gereklerin yerine getirildiğini söyledi. Baltacı, özel sektörün serbest piyasa kuralları içerisinde görüşmeleri yapabileceğine vurgu yaptı. Aralık 2011’de sona erecek anlaşmada yer alan bir maddeye göre taraflardan biri 6 ay önceden haber vermemesi halinde anlaşma kendisini aynı şartlarda 5 yıl süreyle yeniliyordu. Zaman’ın anlaşmanın bu ayrıntısını kamuoyuna duyurması üzerine BOTAŞ, Gazprom Export’a “Anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi ve şartların belirlenmesi için” ek süre başvurusu yaptı. Başvuruyla 5 yıllık otomatik yenileme de ortadan kalkmış oldu. Anlaşma otomatik yenilenmiş olsaydı BOTAŞ bugünkü fiyatlarda yaklaşık 15 milyar dolarlık yükümlülük altına girecekti. Türkiye, Rusya ile 3 doğalgaz anlaşması yaptı. Yıllık 6 milyar metreküp doğalgaz alımını öngören ilk anlaşma 31 Aralık’ta sona eriyor. Ancak Rusya ile 1997 ve 1998’de yıllık 8 ve 16 milyar metreküplük alımları öngören iki ayrı anlaşma daha yapıldı. Bu anlaşmalar devam ediyor.

 


30 Eylül 2011. 23:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x