Doğalgaza dolar ayarı


130913_dogalgaz.hlargeİstanbul’da doğalgazın fiyatına “dolar” ayarı geliyor. Doğalgaz abonelerinin faturalarının yüzde 10’luk bölümü, dolara endeksleniyor.

ANKARA – Doğalgaz Piyasası Yasası değişiyor. Değişiklik, İstanbul’da yaşayan doğalgaz abonelerini yakından ilgilendiriyor.
Yasa taslağına göre, İGDAŞ’ın “birim hizmet ve amortisman bedeli” dolara endekslendi.

 

PEKİ BU FATURALARA NASIL YANSIYACAK?
Doğalgaz fatura bedelleri, üç unsurla belirleniyor.

 
Fatura, doğalgazın kendi fiyatı, vergi ve sistem kullanım bedeli kalemlerinin toplamından oluşuyor.
Bu toplamda “sistem kullanım bedeli”nin payı yüzde 10. Hazırlanan yeni yasa taslağı yüzde 10’luk ağırlığı olan “sistem kullanım bedelini” İstanbul’daki aboneler için dolara endeksliyor.
Düzenleme bu haliyle yasalaşırsa 200 liralık bir doğalgaz faturası, doların yüzde 10 değer kazanması halinde iki ile iki buçuk lira arasında artacak.
Fatura tutarı ve dolardaki artış oranı yükseldikçe, dolara endeksli uygulamadan kaynaklı zam da artacak. Doların düşmesi halinde fatura bedeli de aynı oranda düşecek.
Yürürlükteki uygulamaya göre, doğalgaz dağıtım şirketlerinin birim hizmet fiyatları Türk Lirası ile belirleniyor.
Taslağa göre, İGDAŞ mali hakları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda kalmak şartıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilecek.

 

Ahmet Ergen  NTV


Yazan - 13 Eylül 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x