“Doğru beslenmeye birlikte adım atalım” kampanyası başlatıldı….


unnamed

 

 

 

179 ortaokul ve 8 bin 677 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor….

 

Halim UTLU

Toplumda doğru beslenme konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, “Doğru beslenmeye birlikte adım atalım” kampanyası başlatıldı. Kampanya, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yürütülüyor.

 

16 çevre ilçede verilecek ve desteklenecek 

 

Kazan’ın İmrendi Mahallesi’nde başlatılan “Doğru beslenmeye birlikte adım atalım” kampanyasında,vatandaşlara doğru beslenme konusunda seminer verildi.Kampanya süresince, Ankara’nın 16 çevre ilçesine verilen destek ve hizmetlerde, köprü görevini üstlenen Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı, eğitim ve sunumlarda da,kendi  personelinden faydalanacak.

unnamed (2)

Eğitim, tüm köylerde yapılacak

 

Açılışta konuşan Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, “Bu eğitim, tüm köylerde yapılacak. Eğitim sadece çocukları kapsamayacak, çocuklar aracılığıyla tüm ​anne ve babalar, dolayısıyla tüm çiftçiler, konuya dahil edilecek.Köylülerimiz çok önemli ve bu yüzden Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanlığı olarak projelere devam edeceğiz” dedi.

 

179 ortaokul ve 8 bin 677 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor

 

“Doğru beslenmeye birlikte adım atalım” kampanya kapsamında 179 ortaokul ve 8 bin 677 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Bu kapsamda Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 16 çevre ilçe mahallelerinde bulunan ortaokullarda, öğrencilere yönelik olarak 80 dakikalık “Gıda Güvenliği ve Hijyen Eğitimi”  sunumları, teknik ve sağlık personeli tarafından verilecek. 

unnamed (1)

Gıda satın alırken dikkat edilecek hususlar

 

Sunumlar, kısa eğitim filmleri, anketler ve çeşitli uygulamalar kullanılarak yapılacak eğitim programının içeriği şöyle belirlendi;

“Hijyen nedir,kişisel hijyen.Güvenli gıda ve gıda güvenliğini bozan etmenler.Gıda muhafaza yöntemleri.Gıda maddelerinin depolanması, pişirilmesi ve servisinde dikkat edilecek hususlar (besin hijyeni).Gıda satın alırken dikkat edilecek hususlar.Gıda ve bileşenleri. ”

 

 


Yazan - 19 Eylül 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x