Doktor Balıklar Bodrum’da


Bodrum’a getirilen Doktor balıklar turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı

 

Sivas’ın Kangal İlçesindeki kaplıcalarla dünyaca üne sahip olan doktor balıklar, Turizm cenneti Bodrum’ da turistlere hizmet veriyor.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesine yeni açılan bir mekan turistlerin özellikle de yabancı turistlerin ilgisi çekiyor. Ankaralı bir işletmeci olan Atilla Baysal açtığı akvaryum dolu mekanın da turistlere hizmet veriyor.

 

Balıkların faydası hakkında bilgi veren Atilla Baysal dünyaca ünlü bu balıkların sedef hastalığına iyi geldiğini belirterek,  “Kendi balığımızın kendi ülkemizde yeteri kadar tanıtılamadığını ve yaygınlaştırılamadığını düşünerek burayı açtım. Doğal pedikür yapan bu balıklar insanları sağlıklı bir ayağa kavuşturuyor. Ben buraya gelen yabancı turistlere bu balıkları tanıtıyorum” dedi.

 

Literatürdeki adı Gara Rufa olan balıkların anavatanı Sivas’ın Kangal İlçesi civarındaki dere ve durgun su yataklarında bulunur.   Dişleri olmayan bu balıklar suyun yumuşattığı ciltteki ölü deriyi emerek cilt pürüzsüz hale gelene kadar temizliyor. Bu minik balıklar ölü deriyi ciltten emerken yaptıkları dudak hareketleri ile de masaj hissi veriyorlar.

 


Yazan - 25 Mayıs 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x