Domates fiyatı 1 liraya geriledi


 

 

Seradaki üretim döneminde marketlerde kilogramı 10 lirayı bulan domateste, fiyatlar, tarla hasatlarının başlamasıyla 1 liraya kadar geriledi.

 

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentin Türkiye’nin en önemli turfanda üretim merkezlerinden olduğunu söyledi.

 

Mayıs ayının sonlarında başlayan domates hasadının temmuz ayının sonuna kadar sürdüğünü belirten Doğan, “Adana’da yetişen domates, Antalya ve Mersin’deki sera domateslerinin ardından hasat edilir.” dedi.

 

Doğan, açık alanda yetiştiği için Adana’da domatesin ucuz olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

 

“Domatesin tarlada şu anda toptan fiyatı 50 kuruş. Kentin genelde güney bölgesinde domates ekiliyor. Yaklaşık 33 bin dönümlük alanda ekimi yapıldı. Şu anda tarla domatesi çıktı, tarladan 50 kuruşa alınan ürün markette 1 liradan satılıyor. ”

 

“200 bin ton ürün bekleniyor”

 

Doğan, Adana domatesinin şeklinin ihracat için uygun olmamasından dolayı genellikle yurt içinde tüketildiğini dile getirdi.

 

Çiftçilerin bu sene rekolte konusunda sıkıntı yaşamadığını ifade eden Doğan, “Verim olarak sıkıntı yok. Bu yıl 200 bin ton ürün bekliyoruz. Fiyatlar her geçen gün aşağı iniyor, 50 kuruşun da altına inerse çiftçi para kazanamayacak.” değerlendirmesini yaptı.


Yazan - 22 Haziran 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x