10 kuruşluk domates 1.5 Tl.


files_photos_gul[4efb24ad784823a259dd1e3b9ac94102]

 

 

Muğla’da toptancı halinde kilogramı ortalama 10-15 kuruştan alıcı bulan domates, market raflarında ise ortalama 1,5 liradan satışa sunuluyor.

 

Muğla’da toptancı halinde kilogramı ortalama 10-15 kuruştan alıcı bulan domates, market raflarında ortalama 1,5 liradan satışa sunuluyor.

 

Antalya’dan sonra ikinci büyük domates üreticisi il olan, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun dört bir yanına ürün gönderen Muğla’da çiftçiler, domates fiyatlarının düşük olması nedeniyle zor bir yıl geçiriyor. Domates toptancı halinde 10-15 liraya zor alıcı bulurken, Fethiye ve Seydikemer ilçesinde 15 kilogramlık domates kasaları ortalama 1,5 liradan salça fabrikalarına gönderiliyor.

 

Domates üreticisi Bayram Toplatan, yaptığı açıklamada, domatesin kasasını 1,5 liradan ancak satabildiklerini söyledi. Fethiye’de market ve pazarlarda domatesin kilogramının 1,5 liradan satıldığını anlatan Toplatan, “Bu fiyat uçurumu nereden kaynaklanıyor? Sebze işi bizim için bitti. Borçlarımı kapatamadım. Serayı söktüm yerine daire yapılması için bir firmaya verdim. Yapılacak olan dairelerin birini satıp borçlarımı ödeyeceğim” diye konuştu.

 

Fethiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Atabey Akgün ise Rusya ile yaşanan krizin ardından pazarlarda bir kırılganlık yaşandığını söyledi.

 

Tarım ürünlerinin pazarlanması için organize sanayilerinin kurulması gerektiğini vurgulayan Akgün, “Üreticinin ürününü işleyebileceği küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin oluşması gerekiyor. Bu konuları gerekli kurumlara ilettik. İnşallah bunlar olursa çiftçiyi de rahatlatacak. Pazar daralmalarında da çiftçi kendi ürününü sahiplenebilecek. Fiyatlardaki bu kırılganlık önümüzdeki günlerde inşallah yükselişe geçecek” açıklamasında bulundu. AA

 


Yazan - 1 Haziran 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x