Domuz Ürünleri İle Beslenme Riskli Hayvanlara Müslüman Kasap Şartı


Domuz Ürünleri İle Beslenme Riski Taşıyan Hayvanlara Müslüman Kasap Şartı İlgi Uyandırdı…
 
Kırmızı et krizine önlem olarak Tarım Bakanlığı tarafından Et ve Balık Kurumu’na (EBK) verilen , 6 bin ton taze soğutulmuş karkas sığır eti ithali  için 22 firma teklif verdi.

DOMUZ ÜRÜNLERİ İLE BESLENME RİSKİ TAŞIYAN  HAYVANLAR A MÜSLÜMAN KASAP

6 bin ton ithal edilecek olan hayvanların kesimleri, EBK görevlileri nezaretinde İslami usullere göre Müslüman kasaplar tarafından yapılacak ve et üretiminin her aşaması ve yükleme kurum elemanları tarafından kontrol edilecek.Domuz yan ürünleri ile yapılan yemlerle beslenme riski taşıyan  bu havyvanların kesimleri için müslüman usul ve kasap getirilmesi tüketiciler tarafından ilginç karşılandı.İthal edilecek hayvanların ülkeleri içinde hiç müslüman devlet bulunmuyor.

Herkesin yakından bildiği bir gerçek te,1990’lı yılların ortalarında   hayvansal kökenli gıdaların yemlerde kullanılması yasaklansa da  illegal yollarla kullanılması mümkün.Son olarak Almanya’da yaşanan dioksin skandalı gibi.Yemlerde enerji katkısı olarak  domuz yağının kullanımı söz konusu.

Firmalardan sadece 3’ü 6 bin tonluk etin tamamı için teklifte bulundu. EBK’nın açtığı ve Et Balık Kurumu Malzeme ve İkmal Daire Başkanı Yusuf Gül’ün başkanlık ettiği ihalede, firmalardan ilk teklifler ve belgeler alındı. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nde yapılan ihalede 22 firma teklif verdi. İhalede, 3 firma 6 kısmın (6 bin ton) tamamı için teklifte bulundu. Buna göre, Yılmazlar Et Gıda Tarım Hayvancılık Nakliye Turizm ve İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti, 6 bin ton et için 30 milyon 400 bin euro, Namet Gıda Sanayi Ltd. Şti. 29 milyon 700 bin euro, Ayvetsan Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. de 26 milyon 850 bin euro tutarında teklif verdi.

DİĞER HABERLER
Okulda başarının yolu süt ve peynirden geçer

Et ithalatının yapılacağı ülkeler

Öte yandan, söz konusu et ithalatı, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık (İngiltere), Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, Malta, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Slovakya ve Slovenya’dan ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nün izin vereceği diğer ülkelerden yapılacak.

İthal edilecek karkas et, yüksek besi randımanlı, azami 30 aylık, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika mavisi ve Brown Swiss ırkı ve melezleri olan erkek sığırlardan elde edilecek. Avrupa Birliği karkas sığır eti sınıflandırmasına göre üretilen karkas etler, en düşük R kalitede, yağlılık sınıflandırmasına göre de en düşük 3. kalite olacak ve beher karkas ortalaması 250-450 kilo arasında bulunacak.

Kesimi yapılacak sığırlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen veteriner hekim tarafından sağlık muayenesi yapılacak ve uygun bulunan sığırların kesimine izin verilecek. Kesimler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği elemanlarca denetlenmiş, denetleme sonucu teknik, sağlık ve hijyen şartları bakımından uygun bulunmuş, sadece sığır kesmek üzere resmi makamlarca ruhsatlandırılmış kombina veya mezbahalarda yapılacak.

 Kırmızı et krizine önlem olarak Tarım Bakanlığı tarafından Et ve Balık Kurumu’na (EBK) verilen , 6 bin ton taze soğutulmuş karkas sığır eti ithali  için 22 firma teklif verdi.

DİĞER HABERLER
Yumurta İhracatı Hızlandı

Kasaplık sığır ihalesine 3 teklif geldi

EBK’nın 2 bin ton kasaplık sığır ihalesinde teklif veren Hunland-Ayvetsan OGG teklifini 7 milyon 30 bin euroya çekti. 
         
Et ve Balık Kurumunun (EBK) 2 bin ton kasaplık sığır ithalatı için düzenlediği ihalede, 2 bin tonun tamamı için teklif veren Hunland-Ayvetsan Hayvancılık Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, ihalenin ikinci aşamasında, 7 milyon 700 bin euroluk teklifini 7 milyon 30 bin euroya indirdi.

EBK’nın 2 bin ton kasaplık canlı sığır ithalatına ilişkin açtığı ihale için, toplam 3 firma teklif sundu.

İhalenin saat 14.00’de başlayan birinci bölümünde firmalardan ilk teklifleri ve belgeleri alındı, belgelerin değerlendirilmesi için de saat 15.00’e kadar ara verildi. Komisyon Başkanı Yusuf Gül, firmaların sunduğu belgelerin uygun bulunduğunu belirterek, ikinci aşamada her 3 firmadan da nihai tekliflerin alınacağını kaydetti.

İkinci aşamada, 2 bin tonluk ithalatın tamamı için teklif veren Macro Group 8 milyon euroluk teklifini 7 milyon 45 bin euroya, Hunland-Ayvetsan da 7 milyon 700 bin euroluk teklifini 7 milyon 30 bin euroya çekti. Dturia-S de bin tonluk birinci kısım için verdiği teklifini 3 milyon 500 bin eurodan 3 milyon 49 bin euroya indirdi.

Komisyon Başkanı Yusuf Gül, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını, komisyonun yapacağı değerlendirmenin ardından nihai kararı EBK Yönetim Kurulunun vereceğini bildirdi.

DİĞER HABERLER
Kuş Gribi Irak'a yumurta ihracatı arttırdı

 


3 Şubat 2011. 17:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x