DOMUZ ÜRÜNLERİ İLE BESLENEN İTHAL HAYVANLAR KURBAN EDİLEMEZ


Yurtdışından Et Balık Kurumu tarafından kurban nedeni ile ithal edilen hayvanların islam kurallarının dışında beslenmiş olmaları nedeniyle kurban olamayacağı kaygılarına, Helal Gıda Sertifikası veren şirket yetkililerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği cevaplara bilim adamlarından ilmi açıklamalar yapıldı.

Domuz atıklarının kullanıldığı yemlerle beslenmeleri nedeniyle Türkiye’de kurban edilmelerinin mümkün olamayacağı söylenen sığırlar ile ilgili Helal Gıda sertifikası veren şirket yetkilileri ile Diyanet İşleri Başkanlığı uzmanlarının yaptıkları açıklama şöyleydi: ” İslam Hukukuna (Fıkıh) göre,bu gibi hayvanların 20 gün kapalı bir yerde tutularak islami usullerle beslenmeleri gerekmektedir.Buna fıkıhta  “Hapisleme” de denir.Bu süre sonunda kurban edilmelerinde bir sakınca yoktur.”

Bu açıklamaların ardından kendilerine danıştığımız bilim adamları bu konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptılar:”Gıdada kalite kontrolü ve güvenliği,hayvanın yaşamının bir anını kapsamaz.Ana rahminden başlayarak,soframıza yemek olarak ulaşıncaya kadar ki bir süreçtir.Canlının tükettiği gıda onun embriyo devresinden hayatının sonuna kadar olmazsa,olmazıdır.Gıda ile alınan protein (Amino Asitler) karbon hidratlar,yağlar,vitamin ve mineraller vb. hücrelerin temel taşları arasındadır.Canlının gelişmesi,büyümesi,direnci, üretimi tükettiği gıda ile karşılanır.Bu gıdalarda canlıyı olumlu etkiledikleri gibi,olumsuzda etkilerler.Hücrelerde mutasyonlara sebeb olabilirler.Bu da hayatın belli evresinde helal gıda ile beslenerek arınmasını temin etmesi söz konusu olamaz.Bu ancak kimi tok sık kompenetlerin arınmasına katkıda bulunabilir”.

Not:Fıkıh (Arapça) veya İslam hukuku, bir İslam dini terimidir. Şeriatin, ulema tarafından verilen fetvaların da katkılarıyla genişletilmesi ve Müslümanların hayatını düzenlemek amacıyla açıklanmasıdır.


Yazan - 4 Kasım 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x