“Dün patron olanlar şimdi AVM’lerde işçi”


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dün patron olan kişilerin bugün AVM’lerde işçi olduğunu belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, alışveriş merkezlerinin sayılarının her gün artması ve hipermarket şubelerinin mahalle aralarına girmesi nedeniyle 1996 yılından bu yana yaklaşık 1 milyon esnafın iş yerini kapattığını kaydetti.

”Dünün patronlarının bugün işçi olarak hizmet verdiğini ve bunun çok acı bir durum olduğunu” ifade eden Palandöken, ”Bunun önüne geçilmesi artık kaçınılmazdır. Yeni açılacak 45 AVM’de 50 bin işçi çalışacağı açıklanıyor. Peki, 50 bin işçi alınırken acaba kaç iş yeri kapanacak ve ne kadar kişi işsiz kalacak? Bunun hesabı hiç yapılmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Perakende Yasasının çıkmaması halinde mahalle aralarındaki esnaf ve sanatkarın kısa zaman içerisinde mumla aranacağına dikkati çeken Palandöken, ”Bu yasa çıkmaz ise haksız rekabetin önüne geçilemez. 2 milyonu aşkın esnaf ve yanında çalışanlarıyla 5 milyon kişinin ekmeğiyle oynanıyor. Kuralları olmayan bir perakende piyasası olmaz” ifadesini kullandı.


11 Şubat 2012. 11:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x