Dünya “Aile Çiftliği” Modelini Tartışıyor


12345

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, 29 Kasım 2013 tarihinde, Brüksel/Belçika’da AB Komisyonu tarafından düzenlenen “Aile Çiftçiliği: Avrupa’da ve Dünya’da Daha Sürdürülebilir ve Krizlere Dirençli Bir Tarım Yolunda Diyalog” konulu konferansa katıldı. Genel Müdür Kemaloğlu’na program boyunca Gıda Mühendisi Bekir Yıldız’da eşlik etti.

 

Konferansa aralarında FAO Genel Müdürü Graziano da Silva, AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Komisyoneri Dacian Cioloş, AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürü Jerzy Bogdan Plewa, Genel Müdür Yardımcısı Loretta Dormal Marino, Moğolistan Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Tsedevdamba Oyungerel, Avrupa Genç Çiftçiler Konseyi Başkanı Matteo Bartolini, Uluslararası Yavaş Gıda Hareketi Başkanı Carlo Petrini’nin de bulunduğu çok sayıda seçkin panelistin yanısıra, büyük kısmı Avrupa kıtasından olmak üzere 300 civarında davetli izleyici katıldı.

 

Program kapsamında gün boyunca yapılan sunumlar ve gerçekleştirilen panellerde aile işletmelerinin sorunları ve bu işletmelerin güçlendirilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı.

 

Birleşmiş Milletler örgütü tarafından “Uluslararası Aile Tarımı Yılı” (International Year of Family Farming-IYFF) ilan edilen 2014 yılı boyunca FAO öncülüğünde düzenlenecek benzer etkinliklerle gıda güvenliğinin sağlanması, doğal kaynakların korunması ve iklim değişikliği ile mücadelede aile çiftçiliğinin önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor. AB Komisyonu tarafından düzenlenen konferans, 2014 yılı boyunca düzenlenecek etkinlikler dizisinin ilk halkası olarak değerlendiriliyor.

DİĞER HABERLER
Elektrik borcu olan çiftçiye kötü haber!

 

Sahip olduğu 172 Milyon hektar tarım arazisi ile zirai üretimde önemli bir odak olan Avrupa Birliği genelinde 12 milyon adet tarım işletmesi bulunuyor. Aile tipi işletmelerin yaygın olduğu sektörde istihdam edilen işgücünün % 84’ü aile fertlerinden sağlanıyor.


2 Aralık 2013. 23:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x