Dünya Cevre Günü Kutlanıyor


haberler13526_4

 

 

05 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

 

Birlikte yaşadığımız canlılar, kullanımda olduğumuz doğal kaynaklar ve insan eliyle üretilip yaşantımıza katılan her şey çevremizi oluşturur.

 

Dünya Çevre Gününde, aslında yaşamı sürdürülebilir kılmak adına her kişi ve kurumun “Çevresel gelişim için ne yapıyorum?” sorusunu kendine sorması ve bunu samimi olarak yanıtlaması gerekir.

 

Çevremize yönelik etkilerin, gerek birey olarak gerekse kurum ve kuruluşlar olarak neler olduğunu bildiğimiz halde ne yazık ki uygulamada hayata geçiren kesim çok azdır.

 

Gerek birey olarak evimizde kullandığımız elektrik ve su, toplu taşımayı kullanıp kullanmama tercihimiz, doğa deyince hafta sonu kahvaltısına gitmek dışında ne anladığımız gibi pek çok konuda kendimizi sorgulamamız gerekir.

 

Kurum ve kuruluşlar açısından baktığımızda ise, şehircilik ve kentsel yapılanma üzerinden ifadelerle şekillendirdiğimiz çevremizi, gelecek nesiller için sürdürülebilir hayata katkı koyarak, kaynakları doğru kullanarak oluşturduğumuzu söylememiz pek inandırıcı olmaz.

 

Meralara yönelik politikaların kentsel ya da rantsal değil çevresel ve geleceğe yönelik olması gerektiği, hayvanların korunmasına yönelik faaliyetlerin insanların tüm türlere bakışı açısından önemli olduğu, sağlıklı ürün üretiminin aynı zamanda doğal süreçleri kullanan ve çevreye en az zarar veren yöntemler içerdiği için de sürdürülebilir çevre açısından önemli olduğu, sayabileceğimiz birkaç önemli başlık sadece.

 

Sahip olduğumuz doğal kaynakların ya da teknolojik olanakların kullanımında asıl olanın en az tüketimle üretmek olduğunu unutmamalıyız.

 

Nesli tehlike altında olan bitki ve hayvan türlerinden konuştuğumuz, Biyolojik çeşitliliğin korunmasına dair yasal düzenlemelere ihtiyaç duyduğumuz günümüzde demek ki dünyada ÇEVRE adına İNSANLIK adına yanlış giden bir şeyler var.

 

Bu yıl Dünya Çevre Gününden itibaren artık bireysel değil toplumsal hatta toplumsal değil çevresel düşünmeye başlamak en iyisidir.Bu yüzden Dünya Çevre Gününde herkesi çevresine bakıp düşünmeye davet ediyoruz. Yapabileceğiniz bir şey mutlaka vardır.

 

Unutmayalım bireyler değişirse bir şeyler de değişir.

 

 

 

Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası

Yönetim Kurulu adına Başkan

 


Yazan - 4 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x