Dünya gıda günü kutlandı


Bilindiği üzere, her yıl Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Günü kutlanmaktadır.

Ülkemizde Dünya Gıda Gününü, şimdiye kadar Tarım Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler FAO Türkiye Temsilciliğinin işbirliğiyle TÜGİS organize etmiştir. Bu yılda Dünya Gıda Günü  9.30 – 17.30 saatleri arasında, İstanbul Grand Cevahir Kongre merkezinde düzenlendi.

Yapılan Dünya Gıda Günü etkinliğini,TİSK’e bağlı TÜGİS / Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler FAO Türkiye Temsilciliğinin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Dünya Gıda Günü Ana Teması, Her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı tarafından belirlenmektedir. Bu yılın konusu, Gıda Fiyatları – Krizden İstikrara / Food Prices – From Crisis To Stability’di.

Dünya Gıda Gününün açılış oturumunda, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in hazır bulunarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık strateji ve politikalarını içeren bir konuşma yaptı.

TÜGİS geçtiğimiz yıllarda, üniversitelerimizin gıda bölümlerinde okuyan genç öğrencileri, Dünya Gıda Gününe davet etmekte ve bu öğrencilerden belirlenen konu ile ilgili Tebliğ vermesi istenmektedir. Geçtiğimiz son üç yılda yapılan bu öğrenci oturumu, büyük ilgi görmüştü. Bu yılda üniversitelerimizin gıda bölümlerinde okuyan öğrencilerimizin, gıda sektöründe sürdürülebilirlik ana teması üzerinde hazırlık yaparak, tebliğ sunmaları programlanarak gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER
Tarım ve Gıda Ürünleri İhracatında Rekor Artış

Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisi Başkanı Dr.Can Demir öğrencilerin “Dünya Gıda Günü” toplantısına İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri ve gıda bölümü öğretim üyeleri katılarak görüşlerini dile getirdiklerini söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,FAO ve TÜGİS tarafından her yıl organize edilen “Dünya Gıda Günü”nü İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerimiz ve gıda bölümü öğretim üyelerimizle birlikte katıldık. Bu sene, önceki yıllara göre çok güzel bir organizasyondu ve anlamlıydı. Bildiğiniz üzere, veteriner fakültesi öğrencilerimizin davet edilmesi ve panelde konuşmacı olarak söz verilmesi  “unutuldu” vb. gerekçelerle davet edilmemekteydi. Siz dostların desteği ile yaptığınız müracaatlar ve gösterdiğimiz tepkiler neticesinde, sonradan panele konuşmacı olarak veteriner fakültesi öğrencileri dahil edildiği gibi, katılımcı olarak da ilave kontenjan alınarak programı izleme fırsatı yakaladılar.

Ancak bu yıl, bizim müracaat etmemize ve tepki göstermemiz gerek kalmadan aşağıda belirtildiği üzere İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Bölümü’nden bir öğrenci panelist olarak davet edilmiş ve çok sayıda öğrenci katılımcı olarak dekanlığa yazılı müracaat ile davet edilmişlerdir. Bu durum gösteriyor ki, yaptığımız mücadele ve doğru anlatım sonucunda bundan sonraki organizasyonlarda gıda güvenliğinde Veteriner Hekim’in rolü ve öğrencilerimizin temsilci olarak katılmalı organizasyon yöneticileri tarafından algılanmış ve benimsenmiştir. Bu durum şahsımı, meslektaşlarımızı ve öğrencilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir. “

DİĞER HABERLER
BM: 34 ülkenin halkına yetecek yiyeceği yok

28 Ekim 2011. 16:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x