Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ( OIE) Konferansı


brezilya-ı-phone-013

 

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez konseyi başkanı Talat GÖZET, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL ve A.Ü.Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Rıfkı HAZIROĞLU ile birlikte Brezilya’nın Foz do ıguaça kentinde 3-6 Aralık 2013 tarihleri arasında düzenlenen”3.OIE Global conference on veteriner education and role of the veterinary statutory body” konferansına katıldılar.

 
Dünya hayvan sağlığı Örgütü(OIE) tarafından düzenlenen ve 174 üye ülkeden 1000 civarında temsilcinin katıldığı konferansta veteriner hekimlik eğitiminin kalitesi, Veteriner meslek örgütleri ve ülkelerin Veteriner otoriteler ile uyumu ve uluslararası standardizasyonu konularında çok sayıda tebliğ, öneri ve tartışmaların olduğu konferansta; OIE’nin görevleri arasında olan insan sağlığı, Bio çeşitliliğin korunması için özellikle hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenliği ve halk sağlığı gibi konularda tespit edilen bir takım kural ve kararları OIE tarafından üye ülkelere tavsiye edeceklerini deklare ettiler.

 
Gelecek yıllarda Veteriner Hekimlik eğitimi, meslek örgütleri ve ülkelerin veteriner otoriteleriyle uyumu, hayvan sağlığı ve refahı, hayvansal ürünlerin üretimden tüketime kadar Veteriner Hekimlerin kontrol ve denetiminde olmayan ülkelerden, Veteriner Hekimlik eğitimi ve Veteriner Hekimlikte mükemmeliyet ve etik değerlerin standardize edilmediği ülkelerden özellikle canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalat ve ihracatında yaptırımlar uygulanacağı kararları alındı.

 
Meslek açısından önemli kararların alındığı bu konferansta tüm paydaşlar olarak kurumlarımızı bilimin ışığında değişen ve gelişen dünya standartlarına uyum sağlamada ciddi adımlar atmamız gerektiği inancındayız.


15 Aralık 2013. 23:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x