Dünya Kadınlar Günü’nde İzmirli Kadınlardan UNESCO’ya Mektup


İzmir Sasalı Köyü’nün kadınları, yaşam alanları olan Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde UNESCO’ya mektup yolladı.


UNESCO Dünya Mirası Merkezi ve Komisyonu Üyeleri’ne,

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin yaptığı çalışmalar, bugüne kadar birçok önemli doğal, kültürel ve karma Dünya Mirası’nın belirlenmesini ve bu alanların zarar görmeden gelecek nesillere aktarılmasını için gerekli çalışmaların yapılmasını sağladı.

Gediz Deltası, yaşadığımız İzmir şehrinin kurulduğu ve hem insanlar hem de bölgedeki yüzlerce canlı türü için hayati öneme sahip bir doğal alan. Akademisyenler ve doğa korumacıların hazırladığı rapora göre dört UNESCO Dünya Mirası kriterinin dördünü birden sağlıyor. Deltamız, İzmir’deki pek çok yerleşimden daha büyük. Bizim ve diğer canlıların hem yaşama hem beslenme alanı. Bugün Türkiye’deki milyonlarca insanın yaşamına her gün dokunan bir çok üretimin de kaynağı. Yemek kültürümüzü şekillendiren balık, tuz, deniz börülcesi, kullandığımız sepetlerdeki saz, ürettiğimiz çanak, çömlek ve binlerce dönüm tarım alanında yetişen ürünler, İzmir ve hatta Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan insanlar için oldukça önemli. Delta, bunun dışında her gün İzmir gibi büyük bir kentte başta flamingolar olmak üzere bir çok farklı canlıyı yaşamlarımızın bir parçası haline getiriyor. Onlara tıpkı insanlara olduğu gibi yaşam alanı oluyor. Birçok yabancı ve yerli turist Gediz Deltası’nı ziyarete geliyor. Bizler, bu zenginliğe doğduğumuz zamandan beri tanıklık ediyoruz.

Ancak her gün daha çok genişleyen İzmir şehrinin yarattığı kentleşme baskısının evimize, Gediz Deltası’na, zarar verdiğini ve gerekli adımlar atılmazsa bu eşssiz alanı yok edebileceğini görüyoruz. Sivil toplum örgütleri ve akademisyenler, ülkemizdeki resmi kurumların Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için gerekli başvuruları yapması konusunda çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bu konuda önümüzdeki dönemde hükümetiz adına bir başvuru olacağını umuyoruz. Bu yüzden İzmir’in Gediz Deltası’ndaki Sasalı Köyü’nde yaşayan kadınlar olarak siz değerli komisyon üyelerinden bu alanın UNESCO Dünya Doğa Mirası olarak tescillenerek gelecek nesillere zarar görmeden ulaşabilmesi için desteğinizi istiyoruz. Bu konudaki dikkatiniz ve çalışmalarınız için teşekkür eder, Gediz Deltası’nın korunması ve UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için üstümüze düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildirmek isteriz.

Saygılarımızla,
Sasalı Sosyal Dayanışma ve Geliştirme Derneği


Sasalı, İzmir’de Gediz Deltası’nın ortasına konumlanmış bir köy. İzmir gibi nüfusu dört milyonu aşan bir metropolün içinde yer alan Gediz Deltası, Sasalı sakinleri ve bölgede yaşayan tüm insanların hayatında yeri doldurulamaz bir öneme sahip. Tuz üretimi, geleneksel kıyı balıkçılığı, toplanan deniz börülceleri, sepet yapımında kullanılan sazlar, binlerce dönüm tarım alanında üretilen ürünlerle Gediz Deltası, bugün sadece bölgede yaşayan insanların değil Türkiye’deki milyonlarca kişinin yaşamına dokunuyor.

Tüm bu zenginliğe yaşamlarının başından beri tanıklık eden Sasalılı kadınlar, çocuklarının ve ailelerinin yuvası olan Gediz Deltası için UNESCO Dünya Mirası Komisyonu’na 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde mektup gönderdi. Kadınlar yazdıkları mektupta, kentleşme baskısının önlem alınmazsa Delta’yı yok edebileceğinden endişe ettiklerini vurguladı. Gediz Deltası’nın gündelik hayatlarının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizen Sasalılı kadınlar, bu alanın zarar görmesinin bölgedeki canlılarla beraber kendilerini de doğrudan etkilediğini söyledi. Yaşam ve geçim kaynakları olan Gediz Deltası’nın korunarak gelecek nesillere armağan edilmesi için yardım talep eden kadınlar, konuyla ilgili üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Sasalılı kadınlar, yetkili kurumlardan İzmir’in Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için gerekli başvuruların yapılmasını beklediklerini ifade etti.

İletişim:
Doğa Derneği İletişim Sorumlusu
Beste ŞAT
0505 8006796
beste.sat@dogadernegi.org


Yazan - 9 Mart 2019. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x