Dünya Kuduz Günü


6998786-md

 

 

“Her yıl olduğu gibi 28 Eylül gününde tüm dünya Kuduz Hastalığını konuşuyor. Amaç farkındalık yaratarak halkın bilinçlenmesini sağlamak kuduz hastalığı diğer zoonozlarla karşılaştırıldığında insanlarda sık görülmemekle birlikte ölümle sonuçlandığı için halen en önemli zoonozlardan biri olarak kabul edilmektedir. Önemli olan koruyucu hekimlik hizmetlerinin tam anlamıyla yerine getirilmiş olmasıdır.

 

 

Bunun için evcil hayvanların sağlık kontrollerinin ve aşılarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sahipli sahipsiz demeden hayvan sağlığı, dolayısıyla insan sağlığı için koruyucu veteriner hekimlik hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi sorunun tek ve etkin çözümüdür.

 

 

Daha geçtiğimiz günlerde en büyük illerimizden olan Adana’nın bir ilçesinde yaşanan kuduz vakası bu konudaki yasaların ve uygulamaların sorgulanması gerektiğini düşündürmektedir. Sahipsiz hayvanların yoğun olduğu bölgelerde kayıt, işaretleme ve aşılama çalışmaları en az kısırlaştırma çalışmaları kadar önemlidir. Sahipsiz hayvanların işaretlenmesine ve sahipsiz hayvan sayısının azaltılmasına verilen önem, sahipsiz hayvanların düzenli olarak aşılanması gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir.

12013

 

Sahipsiz hayvanlara hizmet veren sağlık çalışanları olarak meslektaşlarımızın aldığı risktir. Veteriner Halk Sağlığının dünyaca Tek Tıp Tek Sağlık bakış açısı ile ön planda tutulduğu günümüzde ne yazık ki ülkemizdeki durum farklıdır.

 

 

Sahipsiz hayvanlar sorunu yalnızca Veteriner Hekimlik mesleğinin ya da yerel yönetimlerin hatta bazen sadece hayvan severlerin sorunuymuş gibi algılanmaktadır. Oysa hayvanların ve insanların ölümüne neden olabilecek bir hastalıkla mücadelede ciddi ve sürdürülebilir devlet politikaları uygulanmalıdır.

 

 

Bu konuda hizmet veren her meslek grubu da risk oranında hizmetlerinin karşılığını alabilmelidir. Hayvan sağlığına ve haklarına verilen değer Veteriner Hekimlerin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerden de anlaşılacağı gibi ne yazık ki yetersizdir.

 

 

Sahipsiz hayvanlar konusunun yalnızca nicelik olarak değil nitelik anlamında da ele alınması gereken bir konu olduğu unutulmamalı ve pek çok ilde özveri ile yerel yönetimlerde görev yapan meslektaşlarımız tarafından yürütülen Veteriner Halk Sağlığı hizmetlerinin göz ardı edilmediği bir sistem oluşturulması şarttır.

 

 

H.Gökhan ÖZDEMİR
İzmir Veteriner Hekimler Odası
Yönetim Kurulu adına
Başkan

“Kaynak: İzmir Veteriner Hekimler Odası’ndan Dünya Kuduz Günü açıklaması

https://www.medyaege.com.tr/izmir-veteriner-hekimler-odasin…


Yazan - 27 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x