Dünya Süt Günü 21 Mayıs 2014


Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet

Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) 21 Mayıs’ı “Süt Günü” olarak ilan etti. Ve 21 Mayıs tüm dünyada “Süt Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

Süt gününün amacı; sütün, sağlıklı beslenme açısından önemine dikkat çekerek kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır. Süt, tüm memeli canlıların dünyaya geldikten sonra ilk tanıştıkları ve beden ve beyin gelişimlerinin en önemli döneminde tek başına yeterli olabilen tek besindir. Ve böyle önemli bir besin kaynağının, insan yaşamının her döneminde mutlaka beli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ne yazık ki; diğer hayvansal ürünler gibi sütün de ülkemizde kullanımı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyelerdedir. Gelişmiş ülkelerde kişi başı tüketim 100 litreye ulaşırken ülkemizde 25-30 litre civarındadır. Bunun sebebi yanlış hayvancılık politikalarıdır.

 

Ülkemizde hayvancılık sektörü son 20 yıllık dönem içerisinde çok istikrarsız bir seyir izlemektedir. Bu durumdan en fazla etkilenen de süt hayvancılığıdır. Belli dönemlerde artan hayvansal ürün taleplerini karşılamak için öncelikle damızlık üretimi ve buna bağlı olarak da süt üretimi artmaktadır. Bunun sonucu oluşan arz fazlalığı ile ilgili gerekli tedbirler alınmadığından süt fiyatları düşmekte ve zarar eden yetiştirici bu defa damızlık hayvanlarını kestirmek zorunda kalmaktadır. Arkasından ithalat başlamakta ve bu kısır döngü yıllardır böyle devam etmektedir. Şu günlerde yine yoğun bir şekilde damızlık hayvan kesimleri başlamıştır. Geç kalınmadan bununla ilgili gerekli destekleme tedbirleri alınmalıdır. Aksi halde kısa dönem içerisinde hayvan ithalatının başlaması yakındır. Ülkemiz kendine yetecek hayvansal üretimi sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Sorun yanlış hayvancılık politikalarıdır. Günübirlik ve populist politikalar yerine, “Ulusal Hayvancılık Politikası” oluşturmamız gerekir.

Diğer Haberler:
Yumurta Fiyatlarını İran Körükledi…

 

Hayvansal ürünler, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde alternatifi olmayan  gıdalardır ve  geleceğimiz açısından stratejik öneme sahiptir. Süt de hayvansal ürün olarak beslenmemizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle hayvansal üretimimizi arttırmak ve maliyetler açısından kolay ulaşılabilir kılmak zorundayız.

 

Bu düşüncelerle süt gününü kutluyorum.

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 20 Mayıs 2014. Kategori GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı