Dünya Veteriner Hekimler Günü Açıklaması


dunya-veteriner-hekimler-gunu-kutlu-olsun

 

 

 

TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ İZMİR VETERİNER HEKİMLER ODASI

 

 

 

Konu:Basın Açıklaması       

24/04/15

DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

 

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır. Veteriner Hekimler; yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin (evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları, av ve yaban hayvanları, su ürünleri, egzotik hayvanlar ve nesli tehlike altındaki türler) sağlığı için önlem alan, hayvan hastalıklarına tanı koyup, tedavisi, üremesi, sağlığı, bakımı gibi konularda bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişilerdir.

 

“Tek tıp tek sağlık” anlayışının benimsendiği günümüzde 2015 yılı Dünya Veteriner Hekimler Gününün konusu “Vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar” olarak belirlenmiştir. Çünkü Veteriner Hekimler, hayvan sağlığının yanısıra koruyucu hekimlik hizmetleri kapsamında da insan sağlığına katkı koymaktadır.

 

Koruyucu hekimlik hizmetleri ile engellenmesi mümkün olan zoonozların, dünya genelinde salgın hastalıklara neden olmadan önlem alınması önemlidir. Bu önlemlerin başında hastalık etkenleri ile mücadelenin yanında hayvan nüfusunun kontrol altına alınması gelmektedir. Hayvan sağlığına ve dolayısıyla insan sağlığına yönelik koruyucu veteriner hekimlik hizmetlerinin ekonomik ve hızlı olarak gerçekleştirilmesi için Hayvan Nüfusu Kontrolünün şart olduğu unutulmamalıdır.

 

Veteriner Hekimler olarak bizler, dünya standartlarında Veteriner Hekimlik hizmetlerinin yürütülmesinin ülkemiz için öneminin ve sorumluluklarımızın farkındayız.

 

Yasa koyucuların da; bu konuda duyarlılık göstererek ülkemizde Veteriner Hekimlik mesleği ile bağlantılı yasal düzenlemelerde ülkemiz için doğru kararları almalarını diliyoruz.

 

Tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlu Olsun.

 

 

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı

 

25 Nisan 2015 Dünya Veteriner Hekimler Günü Etkinlik Programı

 

  • Saat:10:30-12:30 Kahvaltı Lezistan Restoran Manavkuyu-Bornova
  • Saat 12:30-13:30 Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü Veteriner Hekimlerimizle Kan Bağışı Töreni
  • Veteriner Hekimler Ormanı Ağaç Dikme Töreni Torbalı Taşkesik Köyü

 

 


Yazan - 24 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x