DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURULU


 Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Olağan Genel Kurulu Güney Afrika’nın Cape Town şehrindeki Uluslar arası Kongre Merkezinde (CTICC) gerçekleştirildi.Yapılan tüm    toplantılara Türk Veteriner Hekimleri Birliği adına Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. İrfan Erol katıldı.

 

30. Dünya Veteriner Kongresi

 10-14 Ekim 2011 tarihinde Cape Town’da gerçekleştirilen 30. Dünya Veteriner Kongresi (WVC) 141 ülkeden yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla yapıldı. Kongrenin resmi açılışı; Kongre Başkanı Dr. Anthony Erasmus, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı (WVA) Dr. Tjeerd Jorna, Dr. Patricia Konrad ve Prof. Dr. Francis Thackeray’in konuşmalarını takiben Güney Afrika Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Tina Joemat-Pettersson tarafından yapıldı.

Açılış töreninde Dr. Erasmus kongre süreci hakkında, Dr. Jorna WVA’nın yapısı, stratejisi ve OIE, WHO ve FAO gibi uluslar arası kuruluşlarla işbirliği faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Dr. Konrad tek sağlık konseptinin küresel sağlıktaki önemi hakkında, Prof. Thackeray insanın gelişiminde G. Afrika’nın yerini antropolojik verilerle aktardı.

Kongre açılış törenini takiben 11, 12 ve 13 Ekim tarihlerinde farklı salonlarda gerçekleştirilen spesifik toplantılarla devam ettirildi. Kongrede; Çiftlik Hayvanları ve Yaban Hayatı, Küçük Hayvanlar, Dünya Veteriner Dental Kongresi ana başlıklarında aşağıda verilen temalarda bildiriler sunulmuş, ayrıca kongrenin son gününde poster sunumları gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER
Tüketici lehine adım adım sonuca gidiliyor

Çiftlik Hayvanları Sağlığı ve Yetiştiriciliği

Sığır, domuz, koyun-keçi

Ağrı ve hayvan refahı yönetimi

 Entegre Çiftlik Hayvanları ve Yaban Hayatı Sağlığı ve Yönetimi

Epidemiyoloji

Tek sağlık

Ekosistem sağlığı

Yeni önem kazanan (emerging) hastalıklar

Yaban hayatı

Zoonozlar

 

OIE Oturumu

İyi yönetim

Standartların oturtulması

Hastalıkların taranması

Yaban hayatı

Eğitim

Zoonozların geçişinde yaban hayatı

Evcil/yaban hayvanlarında hastalık rapor sistemi (WAHIS)

Yaban hayvanı yetiştiriciliğinin etkileri

Tek sağlık konseptinde lider olarak OIE

Küçük Hayvan

Besleme

Reprodüksiyon

Kritik bakım

Babezioz ve infeksiyöz hastalıklar

Dermatoloji

Nöroloji

Cerrahi

Nörocerrahi

Spiroserkozis

Anastezi

Travma ve acil hekimliği

Analjezi

Onkoloji

Ekzotik hayvanlar

Veteriner teknolojileri

Hayvan refahı ve lokal veteriner hekimliği

Dünya veteriner dental kongresi (küçük hayvan, yaban hayatı ve tek tırnaklı)

Gıda güvenliği ve halk sağlığı

Akvatik veteriner hekimliği

Uluslararası veteriner hekimliğinde davranış bilimi kongresi

Komplementar veteriner hekimlik

Klinik yönetimi

Kanatlı sağlığı ve cerrahisi

Askeri veteriner bilimleri

At hastalıkları

Veteriner tarihi

Bir sonraki Dünya Veteriner Kongresi 17-20 Eylül 2013’te Prag’da (Çek Cumhuriyeti) yapılacağı yetkililer tarafından duyuruldu.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Genel Kurulu

WVA Genel Kurulu 13. Ekim 2011 tarihinde Cape Town Uluslar arası Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Üye ülkelerin başkan veya temsilcilerinin katılımıyla yapılan Genel Kurulda gündemin okunması ve kabulünü takiben gündem maddeleri ele alınmış ve bütçe ibra edildi. Genel Kurul, Başkanın  açış konuşması ve WVA’nın bu dönemde gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi vermesini takiben gündemindeki konuları ele aldı. Gündemin ana maddelerinden birini oluşturan WVC’de yapısal değişiklik konusu; gündem maddesinin çok önemli olmasına karşın yeterli hazırlık ve tartışma yapma zemini olmadığı gerekçesiyle başta ABD olmak üzere birçok üye ülke tarafından yapılan itirazlar sonucu kabul edilmedi.

DİĞER HABERLER
Rusya'da metroda iki ayrı patlama: En az 10 ölü

Genel Kurulun en önemli gündem maddesini oluşturan 2011-2014 dönemi için Başkan, Başkan Yardımcıları ve Konsey üyelerinin belirlenmesi için yapılan seçim sonucunda;

WVA Başkanlığına Dr. Faouzi Kechrid (Tunus), Başkan Yardımcılıklarına Dr. Duane Landals (Kanada) ve Dr. Johnson  Chiang (Tayland) seçilmiştir.

Yine bu Genel Kurulda 2017 Dünya Veteriner Kongresine ev sahipliği yapacak aday ülkelerin sunumunu takiben yapılan oylamayı G. Kore kazanmıştır.

Vet-2011 Kapanış Töreni

Veteriner hekimliği mesleğinin 250. yılı kutlamalarının kapanış töreni 13 Ekim 2011 tarihinde Cape Town Uluslar arası Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Törende Vet-2011 Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. J.-F. Chary tüm dünyada yapılan faaliyetlerin bir özetini sunmuş ve hedeflenenden daha fazla sayıda etkinliğin gerçekleştirildiğini bildirildi. Törende OIE Genel Direktörü ve Vet-2011 Başkanı Dr. B. Vallat “Küresel halk sağlığında veteriner servisleri” konulu bir konuşma yapmış, ayrıca WHO ve FAO Başkanlarının mesajları okundu. Kapanış kutlaması kapsamında WVA Başkan Yardımcısı Dr. Landals’ın yönettiği “Tek sağlık için birlikte çalışmak” konulu bir yuvarlak masa toplantısı ile G. Afrika Pretoria Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. G. E. Swan’ın yönettiği “Vet-2011 ve gelecek” konulu panel öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Kapanış kutlaması WVA Başkanı Dr. T. Jorna’nın sonuç mesajı ile tamamlandı.

DİĞER HABERLER
Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Bilim Kurulu Raporu

 

 


18 Ekim 2011. 17:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x