Dünya Veteriner Hekimliği Tarihi Birliği Kongresi


 39. Dünya Veteriner Hekimliği Tarihi Birliği (WAHVM) Kongresi ve 3. Veteriner Hekimliği Tarihi ve Mesleki Etik Derneği (VHTMED) Sempozyumu 20 – 23 Eylül 2010 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Mehmet Alkan’ın Onursal Başkanları arasında bulunduğu tarihi etkinliği Dünya Veteriner Hekimliği Tarihi Birliği ile Veteriner Hekimliği Tarihi ve Mesleki Etik Derneği ortaklaşa düzenledi.

Meksika’da 2003 yılında gerçekleştirilen 34. WAHVM Kongresinde yapılan Genel Kurulda, 39’uncu Kongrenin Türkiye’de yapılması oybirliği ile kabul edildi. Daha sonra, 2008 yılında Engelberg-İsviçre’de toplanan 38. WAHVM Kongresine Türkiye’yi temsilen katılan VHTMED Genel Sekreteri Dr. R. Tamay Başağaç Gül’ün Birlik Tüzüğü uyarınca ev sahibi ülke adına davet yapmasıyla, WAHVM’nin 39. Kongresinin Türkiye’de gerçekleştirilmesine ilişkin resmi izlek tamamlandı.

Uzun soluklu çalışmalar sonucunda gerçekleştirilen Kongreye Almanya, ABD, Avusturya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hollanda, İngiltere, İspanya, Kanada, Meksika, Mısır, Norveç, Romanya, Sri Lanka, Japonya ve Türkiye olmak üzere 17 ülkeden yaklaşık 100 seçkin bilim insanı katıldı. Çoğu veteriner hekim olan katılımcılar arasında özel ve resmi kurum ve kuruluşlarda yönetsel düzeyde görev yapan akademisyenlerin, meslek örgütlerinin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin ve uluslararası düzeyde tanınan bürokratların yanı sıra uğraş alanı etik, tarih, sanat, felsefe ve hukuk olan bilim insanları da vardı. Sınırlı sayıda; seçkin bir katılımcı potansiyeline ulaşılan Kongrede, Program gereği Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) Başkanı Prof. Dr. Tjeerd Jorna, Ülkemizde Veteriner Hekimliği Tarihi alanının öncülerinden Prof. Dr. Ferruh Dinçer ve New York Üniversitesi Tarih Bölümünden Ass. Prof. Dr. Karl Appuhn’un çağrılı tebliğ sundular.

DİĞER HABERLER
EGİAD: Cumhuriyet En Büyük Güvencemiz

Kongrede veteriner hekimliği eğitiminin tarihsel gelişimi, amaçları, geleceği, veteriner hekimliği okulları, ideal veteriner hekimin bilgi ve beceri vizyonu, veteriner hekimliği eğitiminde ülkeler ve kültürlerarası benzerlik ve farklılıklar, veteriner hekimliği eğitiminde yöntem ve araçlar, veteriner hekimliği mevzuatı ve eğitimi, veteriner hekimliği eğitiminde askeri, sosyal, kültürel ve ekonomik etkiler konuları “Veteriner Hekimliği Eğitiminde Çağları Birleştiren Köprüler” ana teması altında değerlendirildi. Doğu ve Batı uygarlıklarında bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıkları ve bunların ülkeler-kıtalararası yayılımlarını tarihsel bir perspektifte ele alan bildiriler ise “Doğu Batı ile Buluşuyor: Bulaşıcı ve Salgın Hayvan Hastalıklarının Kıtalararası Tarihsel Serüveni” başlığı ile ikinci tema olarak işlendi. Serbest Bildiriler bölümünde biyoetik, sağlık uğraşlarında tarih, etik ve meslek mevzuatı ile ilgili konular tartışıldı.

Türkiye’den VHTMED’in ve Fransa’dan Fransız Veteriner Hekimliği Tarihçileri Birliğinin gerekçeli resmi başvuruları sonucunda Dünya Havyan Sağlığı Örgütü (OIE) eski başkanlarından Prof. Dr. Jan Blancou’ya verilmesi kabul edilen ve alanının en prestijli ödülü olan Cheiron Diploması, Kongrenin Gala Yemeğinde, Prof. Blancou’ya iletilmek üzere Fransız Veteriner Tarihçileri Birliği Temsilcisi Profesör Christophe Degueurce’e törenle teslim edildi.

DİĞER HABERLER
Türksat 4A'ya kanal geçişleri bu gece yapılacak

Nitelikli ve üst düzeyde bir bilimsel paylaşımın gerçekleştirildiği Kongrede Türkiye tanıtımının hedeflendiği sosyal etkinliklere de yer verildi. Bu çerçevede Troy Gösterisine katılım sağlandı ve Tarih Turu düzenlendi

 Bilimsel ve sosyal etkinlikleri katılımcıları tarafından övgü ile karşılanan 39. Dünya Veteriner Hekimliği Tarihi Birliği Kongresi Türkiye’nin veteriner hekimliği tarihi alanındaki bilimsel gücünü yansıtarak ve sosyo-kültürel ve tarihsel açıdan da ayrıcalıklı bir ülke olduğumuz imajına katkıda bulunarak başarıyla tamamlandı.


2 Ekim 2010. 11:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x