Dünya Veteriner Kongresi 2015’te Türkiye’de


(WORLD VETERINARY CONGRESS 2015, ISTANBUL)

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) Yönetim Kurulu ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 21-22 Mayıs 2010 tarihinde Paris’te OIE Genel Müdürlüğü binasında yapılmıştır. WVA Genel Kurul toplantısına TVHB’yi temsilen Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. İrfan Erol katıldı.

WVA’nın toplantılarında TVHB’nin 2015 yılı Dünya Veteriner Kongresi’ni düzenleme talebi değerlendirilmiş ve 2015 Dünya Veteriner Kongresinin İstanbul’da (World Veterinary Congress 2015, İstanbul-TURKEY) yapılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. Ülkemiz için verilen bu karar toplantıya katılan tüm üye ülkeler tarafından büyük sevinçle karşılanmış ve ayakta alkışlanmıştır. Kararın açıklanmasını takiben söz alan Prof. Dr. İrfan Erol, Türkiye’ye, Türk Veteriner Hekimleri Birliğine karşı gösterilen güvenden dolayı WVA’nın Sayın Başkanı Dr. T. Jorna başta olmak üzere, bir önceki Sayın Başkana, Sayın Başkan Yardımcılarına, Sayın Konsey Üyelerine ve tüm üye ülkelerin Sayın Başkan ve Temsilcilerine TVHB adına şükranlarını sunmuş, Türkiye’de gerek bilimsel gerekse sosyal açıdan iyi bir kongre düzenlemek için en iyisinin yapılacağını ve gösterilen güvene layık olunacağını ifade etmiştir.

2015 yılı Dünya Veteriner Kongresi ile birlikte Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Genel Kurulu da ülkemizde yapılacaktır.

TVHB’nin uzun süredir yürüttüğü çalışmaların bir sonucu olan ve mesleğimiz açısından tarihi önem taşıdığını düşündüğümüz 2015 Dünya Veteriner Kongresinin Türkiye’de yapılacak olmasının hepimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Büyük bir sorumluluk ve yoğun bir çalışma temposu gerektirecek kongrenin hazırlıkları ve başarıyla gerçekleştirilmesi sürecinde değerli meslektaşlarımızın gerekli çabayı göstereceğine inancımız tamdır. Kongre ile ilgili gelişmeler web sayfasından ( http://wvcistanbul2015.com/ ) takip edilebilir.

WVA Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Başkan Dr. T. Jorna tarafından yapılan konuşmada gündemin kabulünü takiben bütçe ile ilgili konular ve Başkanlığın geçen döneme ilişkin faaliyetleri özetlenmiştir. Bu süre içerisinde Fransa’nın, Almanya Serbest Veteriner Hekimler Birliğinin, Bahreyn, Gine, Moritanya, Uganda ve Somali’nin WVA’ya katılımları, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkiler ve Çin ile Tayvan’ın üyelikle ilgili sorunlarının aşılmasıyla ilgili bilgi verilmiştir.

Toplantının ana gündem maddelerinden birini oluşturan WVA 2010-2015 Strateji Taslağı üzerinde çalışılmıştır. Taslak TVHB web sayfasında da sunulduğu üzere, misyon ve vizyonun gözden geçirilmesi, gelecek yıllarda yapılması amaçlanan konular, politika ve eylemler ile yol haritasından oluşmaktadır. Strateji taslağı üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan OIE (Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü) Başkanı Dr. B. Vallat, veteriner fakültelerinde temel eğitim, veteriner hekimliği mesleğinin önemi, epidemiyoloji, tek sağlık ve toplum sağlığının önemi ile OIE’nin misyonu ve WVA ile ilişkilerine değinmiştir. Yine dünyada ilk veteriner fakültesinin 1761 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde kurulmasının 250. yılı olması nedeniyle 2011 yılının Dünya Veteriner Hekimliği Yılı (vet2011.org) olarak kabul edilmesi ve bu program çerçevesinde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verilmiştir.


Yazan - 26 Aralık 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x