“Dünya Yaban Hayatı Günü” …


 

 

 

3 Mart günü kutlanmakta olan “Dünya Yaban Hayatı Günü” …
2014 yılından beri 3 Mart günü kutlanmakta olan “Dünya Yaban Hayatı Günü” dolayısıyla İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir bir açıklama yaptı.

 

İşte o açıklama:

”3 Mart günü 2014 yılından bu yana Dünya Yaban Hayatı Günü olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca alınan karar doğrultusunda, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmenin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olan 3 Mart günü Dünya Yaban Hayatı Günü olarak kabul edilmiştir.

 

Var olduğumuzdan beri bir arada yaşadığımız yabani türler de elbette çok değerlidir. Dünya genelinde doğal dengenin ve sürdürülebilir sağlıklı yaşamın devamı için onların varlıkları da kıymetlidir.

 

Dünya Yaban Hayatı Günü yabani hayvan ve bitki türlerine dikkat çekmek ve korunmalarına yönelik faaliyetlerin önemini anlatmak amacıyla kutlanmakta, her yıl belirlenen konu başlıkları ile yaban hayatının korunmasına dair dünya genelinde farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

 

Artan insan nüfusu ve plansız yapılaşmalarla yaban hayatını işgal ettiğimiz gerçeği unutulmamalıdır. Mevcut yaban hayatını koruma yöntemleri genel olarak nesli tehlike altındaki türler başta olmak üzere yaban hayvanlarının sayılarının takibi, bilinçsizce öldürülmelerinin engellenmesi ya da üremelerinin sağlanması şeklinde olmaktadır. Ancak yaşam alanlarının korunması da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle doğal alanların korunması çalışmalarının da etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

DİĞER HABERLER
Analiz: Türkiye’de gıda denetimleri yeterli mi?

 

Bu yıl Dünya Yaban Hayatı Gününde; geleceğin yöneticileri ve karar vericileri olarak dünya nüfusunun neredeyse dörtte birini oluşturan 10-24 yaş arası kesim hedef alınmıştır. Amaç “Yaban Hayatı İçin Sen de Bir Şey Yap: Gençlere Kulak Ver” teması ile gençlerde yaban hayatı koruma bilinci oluşturulmasının önemine dikkat çekmektir.

 

İlimizde yaralı yaban hayvanlarının rehabilitasyonlarını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Doğal Yaşam Parkı çalışanlarına ve yaban hayatına gönül vermiş klinisyen meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Gelecek nesiller için yaban hayatına sahip çıkmanın öneminin gençlerden başlayarak hızla kavranması için elimizden gelen her türlü çalışmayı her zaman olduğu gibi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”.


3 Mart 2017. 11:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x