Dünyada her yıl 1 trilyon dolarlık gıda israf ediliyor


mustesar23102014 (1)

 

Müsteşar Mihmatoğulları, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin, yani 1,3 milyar tonunun ziyan olduğunu belirterek, “Bunun parasal değeri 1 trilyon dolar. Bunun yarısını tasarruf edebiliyor olsak, aç yatan 800 milyon insan ve her yıl açlık yüzünden ölen 10 milyon insanı kurtarmış olacağız” dedi.

 

Gıda Tarım ve Havyancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Antalya’da düzenlenen “2. Frutech Meyve Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı”nın açılışına katıldı.  Burada konuşan Mirmahmutoğulları, dünyada bugün 800 milyonun üzerinde insanın aç yattığını, 1,2 milyar insanın yetersiz beslendiğini, 1,5 milyar insanın da yanlış ve aşırı beslenme sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Buna karşın dünyada üretilen gıdanın üçte birinin, yani 1,3 milyar tonunun ziyan olduğunu vurgulayan Mirmahmutoğulları, “Bunun parasal değeri 1 trilyon dolar. Bunun yarısını tasarruf edebiliyor olsak, aç yatan 800 milyon insan ve her yıl açlık yüzünden ölen 10 milyon insanı kurtarmış olacağız” dedi.

 

Türkiye’nin dünyadaki gen merkezlerinin üçünün kesiştiği, 12 bin ürünün de 4 bin 200’ünün endemik olarak orijinlendiği bir ülke olduğuna dikkati çeken Mirmahmutoğulları, “Böyle bir gen kaynağı, doğal sera… Niye doğal sera? Sivas’ta tohumu toprağa attığımız gün, Adana’da o ürünün hasadı yapılır. Dünyada böyle bir ülke yok. 20-25 dakikalık uçuş mesafesinde bir yerden tohumu toprağa atıp, diğer yanda onun hasadını yapacaksınız. Bunu fırsata dönüştürmek lazım” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
TOBB Genel Kurulu'nda Türkiye Gerçekleri Sergilendi

 

Devletin üreticilere verdiği ciddi destekler sayesinde Türkiye’nin son 10-12 yılda Avrupa’nın 4’üncü büyük tarım ülkesiyken birinci sıraya, dünyada da 11’inci sıradan 7’nci sıraya çıktığını anlatan Mirmahmutoğulları, 23 milyar dolar olan hasıla değerinin de 62 milyar dolara ulaştırıldığını dile getirdi.

 

Mirmahmutoğulları, Fransa’nın Türkiye’den 10 milyon hektardan fazla tarım arazisine sahip olduğunu kaydederek, “2003 yılında Fransa’nın hasıla değeri 35 milyar dolar, Türkiye’nin ise 23 milyar dolardı. Bugün Fransa’nın hasıla değeri 46 milyar dolar, Türkiye’ninki 62 milyar dolar. 17,7 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracatı yapıyoruz. Son 10 yılda tarımda AB ülkelerinin 10 katı daha fazla büyüyoruz” diye konuştu.

 

Türkiye Sebze Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan da Türkiye’nin sebze ve meyve üretiminde 50 milyon ton sınırına yaklaştığını, bunun çok ciddi bir rakam olduğunu söyledi. Tavşan, Türkiye’nin son 10 yılda tarımda çok yol aldığını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çok iyi teşvikler verdiğini kaydetti.

 

Konuşmaların ardından fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket sunuldu.

 

Çeşitli kurum, kuruluş ve firmalara ait 54 standın yer aldığı fuar, 25 Ekim’de sona erecek.

 

 

DİĞER HABERLER
Mamadaki kurşun ile pirinçteki arseniğe yeni oran

24 Ekim 2014. 14:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x