Dünyada yılan zehiri krizi yaşanıyor


dunyada-yilan-zehiri-krizi-yasaniyor,mX-uvjZIYEiniK8PtHqQ_w

 

 

Dünyada yılan sokmalarına karşı panzehir stokları azalıyor. Tek panzehiri üreten firmanın üretimi durdurmasının ardından, mevcut stokların en fazla 1 yıl yeteceği bildiriliyor.

 

Sınır Tanımayan Doktorlar teşkilatına göre, dünyada yılan sokmalarına karşı etkili tek panzehir, iki yıldır üretilmiyor.

 

Mevcut stokların en fazla bir yıl dayanacağını kaydeden teşkilat, bir ilaç firmasının üretime geçmemesi halinde, dünyada sağlık krizi yaşanacağını öne sürdü.

 

Mevcut panzehirin üreticisi Fransız ilaç şirketi, iki yıl önce maliyetleri gerekçe göstererek panzehir üretimini durdurmuştu.

 

Şirket, son durumun sürpriz olmadığını ve 2010 yılından beri bu konuda uyarı yaptığını hatırlatıyor.

 

5 yıldır bilinen bir konuda hareketsiz kalındığını kaydeden ilaç şirketi, ellerindeki panzehir teknolojisini isteyen ilaç şirketine devretmeyi önerdiklerini, ancak bu konuda da 5 yıldır gelişme olmadığını bildirdi.

 

Dünyada her yıl beş milyon kişiyi yılan ısırıyor ve yılan zehirinden en az 100 bin kişi can veriyor. Yüzbinlerce kişi de kalıcı zehirlenme sonucu sakat kalıyor.

 

Panzehir tedavisinin maliyeti 250 ila 500 dolar arasında değişiyor.

 

Uzmanlar panzehir konusunda Dünya Sağlık Teşkilatının öncülük etmesi gerektiğini, ancak teşkilatın yılan zehiri konusunda bir uzmanı ya da birimi olmadığını söylüyor.

NTV


Yazan - 8 Eylül 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x