Düşen yumurta fiyatları sektörü rahatlatacak


Çiftlik Dergisi Ekonomi Servisi

Ortadoğu ülkeleri İran,İrak ve Türki devletlerine yapılan rekor ihracatla bir anda dikkkatleri üzerine toplayan yumurta sektörü iki haftadır düşüş trendine girdi.Bu düşüş belki de sektörün rahatlamasına neden olacak.

Şöyle ki,yumurta sektöründe yıllardır yapılamayan üretim planlaması sonucu üretici ne kazanacağını bilemez duruma geldi.Bu yetmiyormuş gibi, fiyatların artması neticesinde sektörle ilgili olmayan yeni üreticiler de boy göstermeye başladılar.Esas sektörü bozan bir uygulama da,ekonomik ömrünü bitirmiş kafes tavuklarının elden çıkarılmayıp “tüy dökümü” ne sokularak üretime devam etmelerini sağlayarak üretim planlarını allak bulmak etmektedir.

Yumurta fiyatlarının iki haftadır düşmesi neticesinde ekonomik ömrünü tamamlamış “çıkma tavuk” ların elden çıkarılması sonucu sektörün rahat edeceği biliniyor.

TÜKETİCİYE FİYATLAR YANSIMIYOR

Yumurta fiyatlarının düşüşü tüketiciye  yansımadığı bakkal ve semt pazarlarındaki etiketlerden anlaşılıyor.Şöyle ki,haftalık açıklanan duble yumurta fiyatına, ancak yarka tabir edilen gramajdaki yumurta tüketiciye sunuluyor.Haftalık açıklanan fiyatlar tüketiciye yansıyacağı zamanda yeni fiyatlar açıklandığı için tüketici inişlerden yararlanma fırsatını yakalıyamıyor.

KÖY TAVUĞU VE YUMURTASI PALAVRASI

Defalarca yer verdiğimiz bir haber de, tanınmış aşçı ve diyetisyenlerin köy tavuğu ve yumurta kullanmaları için vatandaşa olmayacak tavsiyede bulunmaları.Tavukçuluk sektörü gelişmemişken bir köy  tavuğu iki yılda ancak 2 kilo canlı ağırlığa kavuşuyordu.Halbuki şimdi 45 günde bu kiloyu yakalıyor.Bu bakımdan iki kilo tavuğu yetiştirmek için iki yıl beklenirse,74 milyon insan nasıl ve kaç liraya bir kilo tavuk eti alabilecek?Bu köy tavuğu masalının cevabı.

Gelelim yumurta olayına. Eskiden yerli ırk tavuklarımız bir yılda 60 ile 80 adet yumurta yaparlardı.Şimdi bu rakam 260-280 adet oldu.Yine soruyorum yılda 60-80 yumurta yapan tavuklarla 74 milyon insanın ihtiyacını nasıl karşılarız?Bir de yumurtayı  tavuk gübresine bulayıp samanlı sepetlerde “Köy Yumurtası” diye 2-3 kat fiyatla satan şeytanlara da aldanmayın.

Bunun bir de sağlık sorunu var.Sokak aralarında ne yediği bilinmeyen tavukların yumurtaları yendiğinde ortaya çıkacak sağlık sorunları ne olacak.

Toptan yumurta fiyatları düştü

Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde toptan yumurta fiyatları düştü.

Başmakçı ilçesinde toptan yumurta fiyatları (Kr) şöyle:

YUMURTA GEÇEN HAFTA BU HAFTA     

Duble                19,00          17,50     

Eski Anaç          19,00          17,50     

Yeni Anaç         18,50          17,00     

Yarka                17,50          16,00     

 Piliç                   16,00         14,50     

Kılavuz              14,50           13,00

Afyonkarahisar’da bakkal ve marketlerde ise yeni anaç yumurta 21-23 kuruştan satılıyor.


24 Ocak 2012. 18:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x