EBK, 10 bin 500 tonluk sığır ithal edecek


İki etapta ithal edilecek sığırlar için 26 Temmuz’da ihaleye çıkılacak.

ANKARA – Et ve Balık Kurumu (EBK) uzun bir aradan sonra, yeniden kasaplık sığır ithalatı için ihale yapmaya karar verdi. Kurum, 10 bin 500 ton kasaplık sığır ithalatı için 26 Temmuz’da ihale düzenleyecek.

EBK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ihale şartnamesi, 250 lira bedel ile satın alınabilecek. Teklifler, 26 Temmuz günü saat 10’da alınacak. Alım, 2 bin 500 ton ve 4 biner ton olmak üzere 3 kısma ayrılırken, istekliler bütün kısımlar için veya istedikleri kısım için ayrı ayrı teklif verebilecek. Yerli firmalar, ihalede teklif veremeyecek.

Kasaplık sığır ithalatı, ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Şili, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan yapılacak.

İlk etap 2 bin 500 ton

İlk etapta ihale edilecek 2 bin 500 tonluk hayvanların yaşları 12 ay ile 24 ay arasında, erkek, canlı ağırlığı asgari 350 kilogram (kg) ve yüksek randımanlı olacak.

İkinci etapta ihale edilecek 8 bin ton kasaplık sığırın yaşları 24 ay ile 30 ay arasında, erkek, canlı ağırlığı asgari 350 kg, azami 500 kg olacak. Hayvanlar kendi ırk özelliklerini taşıyacak ve herhangi bir fiziki kusur (ayak, göz, kulak ve benzeri kısımlarında) bulunmayacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmeyecek. Hayvanlara herhangi bir stilben veya tirostatik madde ile tedavi veya zooteknik uygulama dışında başka amaçlara yönelik ostrojenik, antrojenik, gastrojenik veya veta-kronist maddelerin uygulaması yapılmamış olacak.

DİĞER HABERLER
Et İthalatı ile İlgili TVHB Bilim Kurulu Açıklaması

İthal edildikten hemen sonra kesilen hayvanların yüzde 5’inden tesadüfi örnekleme yolu ile tekniğine uygun şekilde alınan beyin numunelerinin onaylı bir laboratuvarda BSE taramasına tabi tutulması ve sonuçlar elde edilinceye kadar canlı hayvanlardan elde edilen ürünlerin piyasaya sürülmemesi sağlanacak.

Hayvanların yüzde 0,25’inden antibiyotik ve hormon aranması için numune alınarak, kalıntı izlemesi yapmak üzere laboratuvara gönderilecek, sonuçlar elde edilinceye kadar ürünler piyasaya sürülmeyecek.

EBK, en son geçen yıl Eylül ayında kasaplık sığır, Ekim ayında da et ithalatı için ihale yapmıştı.

İthalat, geçen yıl açılan tarife kontenjanı kapsamında yapılacak.

 


15 Temmuz 2011. 13:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x