EBK “2 yıl sonra et ithalatı durur”


Et ithalatının iki senede duracağını öngören EBK Müdürü Ulubaş, Türkiye’nin bunun üstesinden gelecek güçte ülke olduğunu söyledi

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, ”Gönlüm arzu eder ki bu ülkenin yaylalarında yetişmiş, bu ülkenin besicileri tarafından yetiştirmiş hayvanlar kesilsin, tüketicilerle buluşturulsun” dedi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki TİGEM Türkgeldi Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde satışa sunulan ithal kurbanlıkların bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Ulubaş, ithal büyükbaş kurbanlıkları toplu alanlara kilogramını 9.6 liradan, tek alanlara ise tanesini 4 bin 500 liradan verdiklerini söyledi.

Vatandaşın aldığı kurbanlığın başına her hangi bir sakatlanma geldiğinde geri alarak başka bir kurbanlık verdiklerini hatırlatan Ulubaş, satmak için kurban alıp, satamayıp geri getirdikleri takdirde de onları da aldıklarını kaydetti.

Dünyanın en hastalıksız ülkesi olarak kabul edilen ülkelerden hayvan getirdiklerini vurgulayan Ulubaş, “Gönlüm arzu eder ki bu ülkenin yaylalarında yetişmiş, bu ülkenin besicileri tarafından yetiştirmiş hayvanlar kesilsin, tüketicilerle buluşturulsun. Ama çok kısa süre içerisinde bu ülke bunu başaracak güçte. İnşallah et açığımızı 2 sene içerisinde kapatırız. Dışarıdan da bu ithalat durur” diye konuştu.

MEHMETÇİK VAKFI

Mehmetçik Vakfı’nın, EBK ile ilgili açıklamasına değinen Ulubaş, THK, Kızılay’a ve Diyanet Vakfına 20-25 senedir kurban kestiklerini hatırlatarak, onlarla da sözleşme imzalayarak kurban kesebileceklerini belirtti. Ulubaş, bu kurumdan böyle bir sözleşme imzalama talepleri gelmediğini dile getirdi.

VAN DEPREMİ

Van’daki depremin herkesi üzdüğünü kaydeden Ulubaş, yaraların süratle sarıldığını belirterek, “EBK olarak biz Van’daki 800–1000 tonluk depomuzun 300 tonunu boşalttık. Buraya gıda gönderdiklerinde orada depolayacağız. Buradan et toplanır da gönderilirse, göndermek isterlerse bizim 25 tonluk tırlarımız var. 130 tanede 5-10 tonluk soğutucu tırımız var. Bunları sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin emrine vereceğiz” diye konuştu.

 


Yazan - 6 Kasım 2011. Kategori GIDA, ET VE ET ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
adem
adem
9 yıl önce

BİZ BESİCİLER OLARAK BATTIK SEN DAHA 2 YIL DİYON ZİRAAT BANKASI KREDİLERİNİ DE SEN YATIRIRSIN ARTIK

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x