EBK” Besici’nin Arkasında Olduk”


EBK Genel Müdürü Ulubaş: Besiciyi kar ettirdik, vatandaşın fahiş fiyattan kurban almasını önledik
 
Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kurbanda gösterdikleri başarılı performans sayesinde besicinin kar etmesini sağladıklarını, vatandaşın da fahiş fiyattan kurbanlık almasını önlediklerini söyledi.

EBK’nın kurban kesmek isteyen vatandaşlar için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile yurt dışından ithal edilen ve satılamayan 5 bin 500 civarındaki büyükbaş hayvan, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki çiftlikten kesim için Sakarya Kombinası’na getiriliyor. İthal hayvanların, bir kaç gün dinlendirildikten sonra kesileceği belirtildi.

EBK Genel Müdürü Ulubaş, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı için getirilen ithal büyükbaş hayvanlardan 11 bininin satıldığını söyledi. 6 bin civarındaki hayvanın da satılmadığını kaydeden Ulubaş, fazla gelen hayvanların kesim için Sakarya Kombinası’na gönderildiğini ifade etti. Spekülasyonu önlemek için fazla hayvan ithal ettiklerini anlatan Ulubaş, “Biz çalışmamızı plansız yapmadık. Spekülasyonu önlemek ve kurbanda fiyatların yükselmemesi için fazla hayvan yığdık. Bayramın ikinci ve üçüncü gününe kadar satış yaptık. 11 bin büyükbaş hayvan sattık. Kurbanda hayvan getirmeseydik fiyatlar yüksek olurdu. Gösterdiğimiz performans sayesinde besicilerin kar etmesini sağladık. Vatandaşın da fahiş fiyattan kurbanlık almasını önledik. Uygulamamız başarılı oldu.” dedi.

DİĞER HABERLER
8 bin tavuk yanarak telef oldu

Besicinin elinde kalan yerli koyun ve büyükbaş hayvanları, karkas ağırlığı 12 liradan alacaklarını dile getiren Ulubaş, şöyle konuştu: “Besicilerin elinde kalan hayvanları alacağız. Karkas fiyatına 12 lira ödeyeceğiz. Besici, parasını peşin alacak. Kasaba, markete, tüketiciye karkas fiyatı 12 liradan et satıyoruz. Besiciden de sattığımız fiyattan alıyoruz.”

Sakarya’yı batının lojistik merkezi olarak gördüklerini belirten Ulubaş, “Sakarya Kombinası’nda 15 bin büyükbaş hayvan kesiyoruz. 250 kişi çalışıp ekmek yiyor. Zamanında özelleştirilmesi engellenen kombinanın bize, besiciye ve tüketiciye büyük katkısı var.” ifadesini kullandı.


21 Kasım 2010. 21:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x