EBK Elde Kalan ‘Angus’ları Üreticilere İndirimli Veriyor


Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın Kurban Bayramında satılması için ithal ettirdiği, çoğu elde kalınca Et Balık Kurumu kombinasına getirilen Avustralyalı Anguslar, hayvan yetiştiricilerine şimdi 7 bin 500 liradan satılmaya başlandı. Sakarya Et Balık Kombinası’nda satışların Pazar günü itibari ile başladığı açıklandı. Satış yerine Kocaeli, Düzce ve Bolu gibi çevre illerden kamyonetlerle yetiştiricilerin geldiği ve yağmur altında satın alacakları hayvanları seçmeye çalıştıkları gözlemlendi.

Trakya bölgesinde kurban bayramında satılmak için ithal edilen büyük bir bölümü Angus cinsi olan büyük baş hayvanlar satılamayınca Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesindeki Et Balık Kurumuna ait çiftlikten Et Balık Kurumu’nun Adapazarı Kombinası’na sevkedilmeye başlandı. Bunların bir bölümü kesilerek et olarak piyasaya verildi. Ancak ithal ete ilginin az olması nedeniyle kalan canlı hayvanların hayvan yetiştiricilerine satılmasına karar verildi.

Sakarya Et Balık Kurumunda Pazar günü itibari ile başlanan satışlarda Et Balık Kurumuna gelen hayvan yetiştiricileri daha önceden 12 bin 500 liraya satılan Angusları 7 bin 500 lira bedelle peşin olarak alabiliyorlar. Hafta sonu olmasına rağmen Sakarya Et Balık Kurumu hareketli bir gün geçirirken Kocaeli, Düzce ve Bolu gibi illerden de kamyonetlerle Adapazarı’na gelen yetiştiriciler yağmur altında satın alacakları hayvanları seçmeye çalıştı.

DİĞER HABERLER
Özgürlüğe Kaçan İnek Dağlarda Yeni Bir Irk Yarattı

Kocaeli’den iki arkadaşıyla birlikte Adapazarı’na Angus almaya gelen ve 50 adet hayvan almak istediğini söyleyen Şeref Kutluay, Angusların fiyatlarının Kurban Bayramına oranla aşağı çekildiğini belirterek, “Şu anda tanesi 7 bin 500 liraya satılıyor. Bir hayvandan 400-450 kilo et çıkıyor. Ben alacağım hayvanları yetiştirip sonra keseceğim” dedi. Bu arada Et Balık Kurumu Sakarya Kombinası yetkilileri satışlarla ilgili olarak açıklama yapmazlarken Angusların satışıyla ilgili olarak çekim yapmaya gelen habercilere de izin vermedi. Genel Müdürlüğünün çekim yapılmaması için talimatı olduğunu söyleyerek habercilerin dışarıdan dahi çekim yapmamalarını isteyince tartışmalar yaşandı.


21 Aralık 2010. 09:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
yılmaz
yılmaz
13 yıl önce

bakanlık ithal besilik hayvanlar için birçok testin uyğunluğunu istiyor,bunda ısrar ederek doğruyu yapıyor bu güzel peki ebk nun kasaplık diye getirdiği hiçbir hastalığa karşı aşı yapılmayan,ahırlara hastalık saçan,getirilme sebebi kesim olan ama daha fazla para kazanmak için besicilere satılan bu hayvanlar hem tarım bakanlığının itibarını hemde türk hayvancılığının kaderini etkilemiştir.acilen bu hastalıklı hayvanların satışının durdurulmasını diliyor besicilerin kkgm nün istediği testleri yapmış besilik hayvanı almalarını tavsiye ediyorum

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x