EBK’dan ”Sağlıksız Et” İddiasına Cevap


EBK, sağlık açısından riskli et arzı yapıldığı iddialarına cevap verdi.

 

Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na özel kesimhanede yapılan işlemlerde hayvanların eksik tartıldığı, gövdelerinin çalındığı ve değiştirildiği yönünde ihbar yapıldığını ve savcılığın da bunun üzerine soruşturma ve teknik takip başlattığını belirten Ulubaş, soruşturmayı memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.   Ulubaş, teftiş kurulu başta olmak üzere tüm birimlerinin soruşturma aşamasında savcılığa her türlü bilgi ve belgeyi sunduğunu ifade ederek, ”Kurul, raporu kısa sürede bitirdi ve ön rapor sundu. Savcılığa sunduğumuz bu raporlar neticesinde orayla ilgili ve Sakarya kombinasıyla ilgili bütün bilgiler savcılığın elindedir” dedi.

 

Savcılığın hazırladığı iddianameyi mahkemeye sunduğunu anlatan Ulubaş, savcılığın iddianamesiyle ilgili yorum yapmalarının doğru olmayacağını söyledi.   ”Yanlış algılanan bir konuyu arz etmek istiyorum” diyen Ulubaş, şöyle devam etti:   ”Savcılığın hazırlamış olduğu iddianamede hiçbir yerinde kurumumuzun standart dışı, hastalıklı et sattığıyla ilgili hiçbir kelime yoktur. Kurumumuzun özel sektörde kestirdiği etlerin çalındığı, değiştirildiğiyle ilgili iddianame var. 2010 yılında 160 bin, 2011 yılında 130 bin, bu sene ilk 7 ayda 70 bin baş hayvan kestik, yıl sonuna kadar 140 bini bulacağını tahmin ediyoruz.   Bunu kendimizin sınırlı sayısındaki işletmesinde kesmemiz de mümkün değil. Burada kesilen hayvanlar tırlarımızla çekilir, ilgili kombinaya getirilir. 3 kişilik komisyon tırdan et indirilmeden gövde gövde kontrolden geçirilir. Eğer standarda uymayan et varsa bunu hemen tespit eder ve imha kararı alır. 60 yıllık tecrübeli bir kurumuz. Bütün hareketlerimiz belirli kaideler ve yönetmelikler içinde yapılır.”

 

-5 bin 902 kilo et imha edildi-  

 

EBK depolarına bir gram sağlıksız, standart dışı et girmesinin mümkün olmadığını ifade eden Ulubaş, 4’lü kontrol sistemiyle faaliyet gösterdiklerini bildirdi.   Ulubaş, Lüleburgaz’daki özel kesimhanede kesilen 312 hayvandan Sakarya kombinasına getirilen 36 gövdenin veterinerler tarafından standart dışı bulunduğunu ve 5 bin 902 kilo etin imha edildiğini söyledi.   ”EBK, devletin bir kurumudur, tüketicinin ve üreticinin yanındadır. Bize, ürünlerimize hiçbir şekilde endişe duymadan güvensinler ve tüketimi arzu ettikleri mağazadan yapsınlar” diyen Ulubaş, şunları söyledi:   ”Tüketicilerimiz şunu bilsinler, kurumumuz, kendi satış mağazalarına ve başka sattığı yerlere bir gram sağlıksız et vermemiştir. İddianamede de böyle bir şey yoktur. Mahkeme süreci başlar başlamaz, basında ‘kurumun Sakarya işletmesinden 15 kişi tutuklandı’ diye haber çıktı. EBK çalışanlarından, Sakarya’dan sadece müdür, müdür yardımcısı ve alım şefi tutuklandı, bir de Ticaret Daire Başkanımız tutuklandı. Biz hiçbir şekliyle adalete intikal etmiş konuda bir şey söylemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımızı açığa aldık.”   Ulubaş, iddianamede etlerin çalındığı iddiaları nedeniyle ileride doğabilecek kurum zararlarının tahsili için mahkemeye müdahillik talebinde bulunduklarını vurgulayarak, ”Eğer bir suç işleyen, böyle olay oluşmuşsa çalınan etlerimizin paralarını mahkeme sonucunda tahsil edeceğiz. Mahkeme sonucunu bekliyoruz, idari bütün işlemler yerine getirilmiştir” dedi.   EBK’nın piyasada olmaması halinde et fiyatlarının şu anki seviyeye gerilemeyeceğine dikkati çeken Ulubaş, ”Bir kuruş kar etmeden, 20 milyon dolarlık dünya standartlarının üzerinde teknolojiyi yükleyerek yaptırdığımız yerlerde ürettiğimiz et ve et ürünlerini tüketiciyle buluşturuyoruz. EBK, devletin bir kurumudur, tüketicinin ve üreticinin yanındadır. Bize, ürünlerimize hiçbir şekilde endişe duymadan güvensinler ve tüketimi arzu ettikleri mağazadan yapsınlar” ifadelerini kullandı.


Yazan - 14 Ağustos 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x