Eczanelerde Yeni Dönem


Eczacılık Kanunu’nda değişiklik yapan düzenleme yasalaştı.

 

14-20 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Eczacılık Haftası”nda  eczacıları yakından ilgilendiren önemli bir düzenleme Meclis Genel Kurulu’ndan geçti.

 

Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanunda değişiklik öngören düzenleme iktidar ve muhalefet milletvekillerinin uzlaşısıyla kısa sürede görüşülerek yasalaştı.   Eczane Açmaya Yeni Kriterler   Kanuna göre, eczane açılabilmesi için gerekli olan ruhsatname konusunda meydana gelecek sorunların çözüm yeri, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olacak.   Eczane açmak üzere ruhsatnamesini almış bir eczacı, belediyeden ayrıca bir işyeri ruhsatı almayacak ve ödeme yapmayacak.   Yasaya göre, serbest eczane sayıları, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre, en az 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek şekilde düzenlenecek.

 

Hiç eczanesi olmayan yerleşim birimlerinde nüfus kriterine bakılmaksızın bir eczane açılmasına izin verilecek.

 

Eczane açılması için kriterler belirlenirken ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre sınıflandırma yapılacak.

 

Eczanelerde reçete sayısı ve ciro gibi kriterlere bakılarak ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu olacak.   ‘Yardımcı Eczacı’lık Geliyor   Eczane açmak isteyen bir eczacı, en az bir yıl süreyle bir eczanede “yardımcı eczacı” olarak çalışacak.

 

DİĞER HABERLER
Mehmetçiğe deva-i misk helvası

Eczanelerde geleneksel tıbbi ürünler, alternatif tedavi yöntemi ürünleri, özel tıbbi amaçlı diyet gıdalar satılabilecek.

 


18 Mayıs 2012. 11:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x