Edirne Damızlık Üretim Merkezi Olacak…


Edirneliler, Avrupa modeliyle damızlık üretecek

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, illerini Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline gelmeyi amaçlıyor.
        
EDİRNE – Edirneli hayvan üreticisi Avrupa’da uygulanan çiftçilik modelinin benzeriyle tüketmek için değil, damızlık için üretim yapacak.

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Tarım Bakanlığı ile yaptığı proje sayesinde Avusturya ve Macaristan’dan gelecek 10 bin büyük baş hayvanı damızlık olarak üreterek, Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline gelmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında 60’a yakın büyükbaş hayvan Avusturya’dan Edirne’nin Ahi köyüne geldi. 21 günlük karantina süresinin ardından, birlik üyelerine dağıtılacak.

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, yaptığı açıklamada, Edirne Damızlık Birliği ile Tarım Bakanlığı arasında yapılan projeyle 10 bin büyükbaş hayvanın Edirne’ye geleceğini söyledi. Budak, proje kapsamında Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyelerinden isteyenlere sıfır faizli, 2 yıl ödemesiz, 7 yıl geri ödemeli 10’u süt amaçlı 30 baş hayvanın verileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Trakya hayvan hastalıklarından ari ve Avrupa Birliği’nce de bu kabul gördü. Bu projeyle de Edirne Türkiye’nin damızlık üretim merkezi haline gelecek. Edirne’ye gelen yaklaşık 60 hayvan ilk parti, bahara kadar 10 bin hayvanın gelmesi planlanıyor. Trakya’daki hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz ilk kez Avrupa’daki model gibi damızlık üretip satacaklar.

DİĞER HABERLER
Veteriner Hekimleri Derneği 83.Kuruluş Yıldönümü Hazırlıkları

Avrupa’daki üretim modeli böyle. Avrupa’daki çiftçiler, patates üretirler, patates tohumu satabilmek için ya da hayvan üretirler damızlık olarak dünyaya satmak için. Bizde bu böyle değildi, buğdayı un için, hayvanı da sütü ya da eti için üretirdik. Bundan sonra çiftçimiz, Avrupa’daki model gibi, damızlık için üretecek.”

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın ise hayvanların yerli ırklarla değil, suni tohumlama yoluyla kendi ırklarıyla üretileceğini söyledi.(aa)


9 Ocak 2011. 10:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x