Edirne’de bir köye şarbon karantinası


Edirne’de bir köy şarbon hastalığı nedeniyle karantinaya alındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Edirne’ye bağlı Yenikadın köyünde 4 büyükbaş hayvanın ölmesi üzerine köy sakinleri Tarım İl Müdürlüğüne başvurdu. Başvuru üzerine telef olan ineklerden alınan numunelerin incelenmesi sonucunda hayvanların şarbon nedeniyle telef olduğu anlaşıldı.

Bunun üzerine köydeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar aşılanarak, köy 15 gün süreyle karantinaya alındı. Hayvanlarla temas halindeki köy sakinleri de hastanelere yönlendirildi.

İpsala Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Şarbon mikrobunun, doğada yıllarca canlı kalabildiği, insandan hayvana, hayvandan insana bulaşabildiği belirtildi. Bu nedenle İpsala’nın hayvan girişi çıkışına yasaklandığını ifade edilen açıklamada, kent merkezinde bulunan 1000 büyük baş hayvan, 1600 küçük baş hayvan ile 30 adet at ve eşeğin aşılanmasına başlandığı kaydedildi.

Hayvanların ağız ve burunlarından kan gelmesi halinde hayvana el sürülmemesi ve yetkililere haber verilmesi istendi Köy sakinleri ise hastalığın yurt dışından ithal edilen hayvanlardan bulaştığını iddia ediyor.

İpsala Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, otopsi için ölen hayvandan aldıkları parçaları İstanbul Pendik Veterinerlik Araştırma Kontrol Enstitüsü’ne gönderdi.


Yazan - 16 Eylül 2011. Kategori HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x