Edirne’deki Dev Farenin Sırrı Çözüldü


Panik yaratan dev fare, Trakya Üniversitesi tarafından incelemeye alındı ve gerçek anlaşıldı
 
Edirne’de Meriç nehri kenarındaki bir kum ocağında köpekler tarafından öldürülen 80 cm boyunda ve 6 kilo ağırlığındaki farenin sırrı çözüldü. Trakya Üniversitesi’nde incelenen hayvanın, kürkü için çiftliklerde beslenen farelerden olduğu belirlendi.

Dev fare incelenmek üzere kum ocağı şefi Ahmet Yılmaz tarafından Trakya Üniversitesi’ne götürüldü. Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beytullah Özkan, yaptığı incelemede farenin, kürkünden faydalanmak için çiftlikler de yetiştirilen evcil bir fare olduğunu söyledi. Dev farenin bitki yediğini ve insanlara saldırmadığını belirten Özkan, “Bu hayvanın aynısı 1991 yılında Karaağaç Mahallesi’nde Meriç nehrinde yakalandı. Bu esasında Türkiye’ye yeni gelmiş bir fare türü. Büyük dev fare ancak, sıçanlardan değil. Esas anavatanı güney Amerika, bitki ile besleniyor. Aç kaldığında böcekleri bile yiyebiliyorlar, fakat postu kunduz gibi değerli olduğu için çiftliklerde postu için yetiştiriliyor. 1900’lü yıllar Avrupa’ya postundan kürk yapmak amacıyla çiftliklerde yetiştiriliyor.

Son zamanlarda bu işlemler yapılmadığı için bu çiftliklerden hayvanlar kaçarak nehirlerle birlikte Meriç Nehri’ne kadar geliyor. 1994 yılında bunun üzerine yapılmış bir bilimsel çalışmada var. Meriç Nehri askeri sınır, yasak bölge olduğu ve korunduğu için yarı sucu olan bu hayvan için güzel bir barınak yeri teşkil ediyor. Bitki ile besleniyor, hayvanlara da saldırdığı görülmedi. Fakat su samuru ile karıştırıldığı için buna diğer hayvanları da yedikleri söyleniyor” dedi.

DİĞER HABERLER
“Bakırçay Tarım Ve Hayvancılık Zirvesi”

Bu tür farelerin, Türkiye’nin yeni tür fareleri olarak anıldığını anlatan Yrd. Doç. Beytullah Özkan, “Bu yavru geçen sene geldi muhtemelen annesi bu sıralarda hamile oluyor. Köylere kadar gelip besleniyor, ancak avcılar ve köylüler tarafından vuruluyor. İnsanlara karşı bir saldırısı yok. Meriç Nehri ile 14 yıl önce gelmiş olan hayvanların yavruları, artık bizim hayvanlarımız olmuş. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra müzede öğrenci ve bilim insanlarının hizmetine bırakacağız. Bu hayvanların erginleri 14 kiloya kadar olabiliyor” diye konuştu.


20 Aralık 2010. 22:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x